Zabójstwo i przejęcie majątku ofiary

źródło: Policja

Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali trzech mężczyzn, podejrzanych o zabójstwo zaginionego w sierpniu ubiegłego roku 57-latka.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego komendy wojewódzkiej w Gdańsku pracowali nad tą sprawą od sierpnia ubiegłego roku. Wtedy to rodzina zgłosiła zaginięcie 57-letniego mieszkańca gminy Trąbki Wielkie. Mężczyzna wyszedł z domu po czym ślad po nim zaginął. Ustalenia kryminalnych wskazywały, że mogło dojść do zabójstwa na tle rabunkowym.

Funkcjonariusze przesłuchali wielu świadków, zbierali informacje i tak natrafili na trop, który zaprowadził ich do sprawców. Do odnalezienia dokładnej lokalizacji miejsca ukrycia zwłok wykorzystano psa służbowego, który wskazał jedno ze wzgórz. Na głębokości półtora metra policjanci odnaleźli ciało zaginionego mężczyzny. Na miejscu przeprowadzono oględziny pod nadzorem prokuratora oraz zebrano wiele śladów kryminalistycznych. Odnalezienie ciała 57-latka pozwoliło na postawienie zarzutów zatrzymanym.

Z ustaleń policjantów wynika, że motywem działania sprawców było przejęcie praw majątkowych zaginionego. Na podstawie podrobionych podpisów zaciągnęli pożyczkę pod zastaw jego majątku o wartości około miliona złotych. Akt notarialny podpisał podstawiony mężczyzna, podający się za zaginionego. Następnie, w celu zatarcia śladów mężczyźni pozbawili swoją ofiarę wolności, wywieźli ją do lasu i tam zabili, zakopując w uprzednio przygotowanym dole.

Zatrzymani to sześciu mężczyzn w wieku od 20 do 60 lat. Wobec 3 z nich sąd zastosował już tymczasowy areszt, wobec pozostałych dozory policyjne, zabezpieczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju.

Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Za zabójstwo grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności, za przywłaszczenie praw majątkowych znacznej wartości grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
źródło: KWP w Gdańsku

Facebook