Międzynarodowe Zawody Strzeleckie Służb Mundurowych Euroregionu „Karpaty”

źródło: Służba Więzienna

W dniach 29 – 30 czerwca 2016 roku, na strzelnicy Zakładu Karnego w Łupkowie odbyły się X Międzynarodowe Zawody Strzeleckie Służb Mundurowych Euroregionu Karpaty – zwane w skrócie „Łupkowskimi Strzelbami” 2016. Funkcjonariusze formacji mundurowych z Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy po raz kolejny mogli się zmierzyć na łupkowskiej strzelnicy. Organizatorami zawodów byli Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej  w Rzeszowie Dyrektor Zakładu Karnego w Łupkowie, Biuro Podkarpackiego Zarządu Wojewódzkiego LOK, Sekcja Strzelecka CWKS Legia oraz Organizacja Terenowa NSZZFiPW w Łupkowie. Natomiast patronat nad „Łupkowskimi Strzelbami” objął Dyrektor Generalny Służby Więziennej – gen. Jacek Kitliński.  Służby mundurowe z powiatu sanockiego reprezentowali: nadkomisarz Jerzy Górecki z KPP Sanok, starszy brygadier Krzysztof Dżugan z PSP Sanok, kpt. Waldemar Bochnak z SG Sanok.

W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 73 strzelców wchodzących w skład 24. drużyn żeńskich i męskich, reprezentujących 16 formacji wywodzących się z Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Zawodnicy mogli zweryfikować swoje umiejętności strzeleckie oraz poznać nowinki w zakresie strzelectwa. Uczestnicy rywalizowali w konkurencjach indywidualnych i drużynowych. Do tarcz strzelano z pistoletu centralnego zapłonu kal. 9 mm i, po raz pierwszy, z  karabinka automatycznego MSBS kal. 5,56 mm, odpowiednio w pozycji leżącej i stojącej. Wykorzystywaną w czasie zawodów broń tj. pistolety P99 Walther i karabinki MSBS oraz amunicję kal. 5,56 mm, zapewnił, wieloletni partner łupkowskich zawodów – Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu. Amunicję kal. 9 mm zapewnił Zakład Karny w Łupkowie, zaś firma Motorola Solutions, zapewniła organizatorom na czas zawodów system cyfrowej łączności radiowej. Zarówno zawodnicy jak i zaproszeni goście mieli okazję do zapoznania się z szeroką ofertą wyposażenia oraz rozwiązań technologicznych, przeznaczonych do użytku dla służb mundurowych.

Najlepszą drużyną męską okazali się reprezentanci LOK w Przemyślu – KS Twierdza. Drugie miejsce na podium zajęli zawodnicy reprezentujący ABW z Rzeszowa, natomiast trzecie żołnierze 21 Pułku Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Wśród drużyn żeńskich na pierwszym miejscu zawody ukończyły funkcjonariuszki z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu. Drugie panie z Nadleśnictwa w Komańczy, natomiast trzecie miejsce zajęły funkcjonariuszki z Lwowskiego Uniwersytetu MSW.  Indywidualnie, pierwszą lokatę w zawodach w kategorii męskiej zdobył Michał Bąkowski, reprezentujący Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu, na drugim miejscu uplasował się Piotr Warszakowski reprezentujący LOK, a na trzecim Witold Pawul także z LOK. Wśród pań najlepszym strzelcem okazała się Katerina Malinowska reprezentująca Lwowski Uniwersytet MSW, drugie miejsce zajęła reprezentująca Służbę Leśną, Katarzyna Adamska zaś na trzecim miejscu uplasowała się Anna Sobolak reprezentująca Zakład Karny w Łupkowie.