Odzyskane obrazy

zabezpieczony przez policjantów obraz, źródło:KSP

Stołeczni policjanci z wydziału kryminalnego, działając wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odnaleźli i zabezpieczyli na przestrzeni trzech ostatnich miesięcy obrazy zagrabione w czasie wojny z Muzeum Narodowego w Krakowie. W styczniu stołeczni kryminalni odnaleźli w jednej z kolekcji prywatnych obraz autorstwa Józefa Pankiewicza funkcjonujący pod dwoma tytułami: „Martwa natura z araukarią” lub „Ananas”. Przez blisko 80 lat jego los był nieznany, a obiekt figurował w bazie strat wojennych MKiDN. Teraz obraz zostanie poddany szczegółowej ekspertyzie. Wszystko wskazuje na to, że stanowi on stratę wojenną Muzeum Narodowego w Krakowie i dzięki funkcjonariuszom ma szansę powrócić na swoje miejsce.

zabezpieczony przez policjantów obraz, źródło: KSP

Kolejne dwa dzieła najprawdopodobniej zaginione w czasie II wojny światowej z Muzeum Narodowego w Krakowie Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KSP zabezpieczyli w marcu. Na podstawie informacji uzyskanych z resortu kultury policjanci dokonali zabezpieczenia  w warszawskich domach aukcyjnych obrazów autorstwa Iwana Trusza „Pejzaż z okolic Neapolu” oraz Kazimierza Pochwalskiego „Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego”. Wstępna weryfikacja przeprowadzona bezpośrednio po zabezpieczeniu obrazów przez przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pracowników Zamku Królewskiego w Warszawie potwierdziła autentyczność obiektów. Dalsze badania pozwolą ostatecznie rozstrzygnąć czy zabezpieczone obrazy są tożsame z dziełami zaginionymi z Krakowa czasie II wojny światowej. Wszystkie czynności wykonywane są pod nadzorem Prokuratur Rejonowych w Warszawie – Warszawa Śródmieście oraz Warszawa – Śródmieście  – Północ.

Funkcjonariusze KSP od lat działają na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Skutecznie i metodycznie poszukują, a następnie zabezpieczają dzieła sztuki,  które padły ofiarą wojennych rabunków czy współczesnych kradzieży. Współpracują w tym zakresie z instytucjami państwowymi, m.in. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a także z galeriami oraz osobami prywatnymi. Dzięki ich zaangażowaniu zabezpieczono wysokiej klasy dzieła autorstwa mistrzów polskich i obcych.

źródło: KSP

Facebook