Sprawa uprowadzenia adwokata, areszty dla podejrzanych

źródło: CBSP

Sprawa: uprowadzenie w dniu 29 czerwca 2015r Krzysztofa K., prowadzącego Kancelarię Adwokacką na terenie Gdańska

Czynności funkcjonariuszy CBŚ, KWP w Gdańsku, Radomiu i Olsztynie: realizacja planowych czynności śledczych, zatrzymanie w dniu 1 grudnia 2015 roku na polecenie prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Macieja B. lat 34, Arkadiusza R. lat 25, Marcina T. lat 32 oraz Sylwestra M. lat 33

Miejsce zatrzymania: Ostrołęka i okolice Ostrołęki

Zarzuty dla Marcina T. oraz Sylwestra M: Marcinowi T. i Sylwestrowi M., którzy nie brali bezpośredniego udziału w uprowadzeniu adwokata Krzysztofa K., prokurator zarzucił popełnienie przestępstw pomocnictwa w wymuszeniu rozbójniczym, przez użyczenie samochodów niezbędnych do realizacji przestępstwa. Po przesłuchaniu podejrzanych prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych w postaci dozoru policji.

Zarzuty dla Macieja B. i Arkadiusza R.: prokurator zarzucił im popełnienie dwóch przestępstw: nielegalnego posiadania broni palnej, wraz z amunicją oraz uprowadzenia dla okupu adwokata Krzysztofa K.

źródło: CBSP

źródło: CBSP

Metody działania sprawców oraz informacja jak doszło do uprowadzenia: w okresie od 29 czerwca 2015 r. do 30 czerwca 2015 r. w Gdańsku, Cedrach Wielkich, Ciechanowie, Ostródzie oraz w innych miejscowościach, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, podając się za funkcjonariuszy CBŚP z założonym umundurowaniem i kamizelką taktyczną, poruszając się samochodem m-ki Skoda Superb (…), o nr rej. (…), ze światłami błyskowymi oraz z zamontowanym na tylnej szybie wyświetlaczem sygnalizacyjnym pojazdu uprzywilejowanego o treści „Policja”, posługując się bronią palną nieustalonego wzoru i kalibru, pod pozorem kontroli drogowej, zatrzymali samochód m-ki Audi A8, o nr rej. (…), po czym używając młota z długą rękojeścią wybili szybę w drzwiach kierowcy, a następnie uprowadzili Krzysztofa K., wyciągając go na zewnątrz pojazdu, wykręcając ręce do tyłu i skuwając w kajdanki, czym doprowadzili go do stanu bezbronności i pozbawili wolności, po czym wepchnęli do samochodu m-ki Skoda Superb, gdzie zabrali mu w celu przywłaszczenia rzeczy: (…), o łącznej wartości nie mniejszej niż 9.837,75 zł i grożąc obcięciem palca u ręki oraz pozbawieniem życia, usiłowali zmusić pokrzywdzonego do przekazania 1.000.000,00 zł w zamian za jego uwolnienie, po czym w dniu 30 czerwca 2015 r., po uzyskaniu zapewnienia gwaranta, uwolnili Krzysztofa K. na drodze w pobliżu miejscowości Grabin k. Ostródy, nie odstępując od zamiaru wymuszenia okupu i żądając jego zapłaty w terminie 7 dni od uwolnienia pokrzywdzonego (tj. o czyn z art. 252 § 1 kk, w zb. z art. 280 § 2 kk, w zb. z art. 13 § 1 kk, w zw. z art. 282 kk, w zw. z art. 11 § 2 kk)

źródło: CBSP

źródło: CBSP

Co im grozi? za zarzucane przestępstwa, podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności od lat 3 do lat 15, kara grzywny, a także przepadek nielegalnie osiągniętych korzyści majątkowych.

Kto prowadzi śledztwo? Śledztwo jest prowadzone pod ścisłym nadzorem prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku. Zatrzymania podejrzanych są efektem konsekwentnej, pięciomiesięcznej pracy specjalnej grupy śledczej, powołanej przez Komendanta Głównego Policji.

źródło: CBSP

źródło: CBSP

W toku śledztwa wykonano liczne czynności procesowe o charakterze osobowym, korzystano z pomocy biegłych różnych specjalności, wykorzystano zapisy monitoringu miejskiego i dróg międzymiastowych, a także zabezpieczono liczne dowody o charakterze zindywidualizowanym, w tym między innymi ślady biologiczne DNA. W sposób perfekcyjny zrealizowano algorytmy postępowania organów ścigania w sprawach uprowadzeń dla okupu, opracowane w 2012 roku przez międzyresortowy zespół prokuratorów, funkcjonariuszy Policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, powołany przez Prokuratora Generalnego, Komendanta Głównego Policji i Szefa ABW.

Areszt: Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku, uwzględniając wniosek prokuratora, postanowieniem z 03 grudnia 2015 roku, zdecydował o tymczasowym aresztowaniu Macieja B. i Arkadiusza R., na 3 miesiące.

Źródło: Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku

Facebook