Sukces Straży Granicznej i czeskiej Policji

źródło: Straż Graniczna

Działania Straży Granicznej i czeskiej Policji doprowadziły do zlikwidowania kanału przemytniczego metamfetaminy i rozbicia międzynarodowej grupy przestępczej.

Na początku bieżącego roku zakończyła się wspólna operacja funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału SG oraz czeskiej policji antynarkotykowej wymierzona w produkcję, przemyt i dystrybucję narkotyków.

Dzięki prowadzonemu śledztwu funkcjonariusze ujawnili 50 kg metamfetaminy, 90 kg pseudoefedryny, a także zabezpieczyli 13 luksusowych aut, oraz 750 tys. euro, pochodzące z nielegalnych transakcji. Zatrzymano dziewiętnaście osób, w tym organizatorów przestępczego procederu. Szesnastu członków tej grupy to obywatele Wietnamu, dwóch obywateli Czech oraz obywatel Polski. Pięciu mężczyznom zatrzymanym we wrześniu 2015 na terytorium RP grozi do 12 lat więzienia, pozostałym zaś, schwytanym na terytorium Czech, do 18 lat pozbawienia wolności.

We wrześniu 2015 roku Straż Graniczna zatrzymała w trakcie próby przemytu gotowej metamfetaminy czterech obywateli Wietnamu i obywatela Polski. Towar miał trafić do odbiorców na terenie Niemiec. Zatrzymani tworzyli zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się produkcją i przemytem do Europy Zachodniej narkotyków. Wśród zatrzymanych był podejrzewany o kierowanie grupą obywatel Wietnamu. Funkcjonariusze SG zabezpieczyli w autach, którymi podróżowali przestępcy, ponad 27 kg czystej metamfetaminy o szacunkowej wartości ponad 4,5 mln zł.

 

 

W tym samym czasie, na jednej z posesji w Pruszkowie (woj. mazowieckie), ujawniono profesjonalną fabrykę, w której produkowano metamfetaminę. Na miejscu funkcjonariusze znaleźli ponad 60 kg środków odurzających oraz komponenty, chemikalia i półprodukty lecznicze, zawierające pseudoefedrynę. Ujawniono kilkadziesiąt litrów roztworu przygotowanego do odparowania i krystalizacji metamfetaminy oraz pełną linię laboratoryjną służącą do regularnej produkcji narkotyku i 300 tys. zł w gotówce. Szacuje się, że grupa miesięcznie mogła produkować do 100 kg wysokiej jakości metamfetaminy.

Wszyscy zatrzymani w tej sprawie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzania i wprowadzania do obrotu środków odurzających. Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

źródło: Straż Graniczna

Facebook