Finezja operacyjna

źródło: MSWiA

Dzięki wczorajszej nietypowej konferencji prasowej zorganizowanej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji dowiedzieliśmy się z ust oficerów operacyjnych policji jak wyglądała praca nad sprawą Kajetana P. Panowie policjanci dbając o swoje bezpieczeństwo wystąpili w kominiarkach i w mundurze rzecz jasna. Jednak swoimi wypowiedziami obnażyli się – przynajmniej w moich oczach – do nagusa.

Ponoć przestępcy się doskonalą, więc i policjanci powinni za nimi nadążać, a jeszcze lepiej, być przed nimi o krok lub dwa.

Przykładowe wnioski, jakie może wyciągnąć naśladowca Kajetana P. po obejrzeniu wczorajszej konferencji oraz po wysłuchaniu wywiadu rzeczniczki CBŚP z oficerami operacyjnymi:

– nie pojawiać się na dworcu w miejscach w których jest monitoring

– jeżeli już musisz jechać pociągiem, to wsiądź do niego tak, aby nie być widocznym na nagraniu monitoringu (sposoby są)

– wsiadłeś do pociągu, będziesz musiał wysiąść – zaplanuj zawczasu czy nie warto się przebrać i wysiąść jako starzec z garbem i długą brodą

– dotarłeś za granicę, tam również jest monitoring – skorzystaj z toalety i ponownie zmień wizerunek (zapuść włosy, załóż skórę z ćwiekami)

– zmieniaj sposób poruszania oraz zachowania, zagaduj ludzi, bądź otwarty, zabawny, kup kawę oraz kolorowe pismo

– teraz już wiesz kim jest oficer łącznikowy, jak wielkie ma możliwości działania

– wiesz także, jak współpracuje się z ENFASTem

– pewnie słyszałeś jak typowane są miejsca w których możesz się pojawić

– czy na pewno warto udać się do konsulatu i zostawić po sobie ślad?

– czy nocować w hotelu czy lepiej w prywatnej kwaterze?

– dlaczego nie warto zostawiać śladów telekomunikacyjnych?

– nie rozmawiaj z Panią z hotelu o tym czy jeszcze wrócisz, nie mów o swoich planach co do wyjazdu, dalszego zwiedzania danej miejscowości

– pewnie się powtórzę, ale nie jest bezpieczne chodzenie w jednej kurtce, jeśli się ukrywasz, policjant operacyjny będzie zadowolony, gdy nie będziesz się przebierał

– jesteś oszczędny, to dla zmyłki zamieszkaj w luksusowym hotelu – to jak wydajesz pieniądze, z kim się kłócisz o resztę będzie wykorzystane w budowaniu twojego portretu

Tyle, a może i więcej można dowiedzieć się z wypowiedzi oficerów operacyjnych policji. Szkoda, ale tak wygląda właśnie finezja operacyjna.

Facebook