Odbarwiony olej opałowy

źródło: CBŚP

Na 90 mln zł uszczupleń podatkowych naraziła skarb państwa zorganizowana grupa przestępcza trudniąca się obrotem odbarwionym olejem opałowym.

 

Początek sprawy

Sprawa rozpoczęła się złożeniem zawiadomienia do Prokuratury Okręgowej w Płocku przez Głównego Inspektora Informacji Finansowej, który poinformował o podejrzeniu procederu „prania pieniędzy” przy obrocie odbarwionym olejem opałowym. W przestępczą działalność zaangażowanych było szereg podmiotów gospodarczych z Płocka i całego kraju. Według ustaleń funkcjonariuszy doszło do uszczuplenia należności podatkowych na ponad 90 milionów złotych. Policjanci nawiązali współpracę z organami prokuratury i policji finansowej w Niemczech, przekazując część zebranego materiału dowodowego. W efekcie możliwe było aresztowanie na terenie Niemiec przedstawicieli firmy. Firma ta sprzedawała paliwo polskim podmiotom gospodarczym. Niemiecka policja przy zatrzymaniach zabezpieczyła majątki o wartości kilkudziesięciu milionów Euro.

 

źródło: CBŚP

źródło: CBŚP

 

Pierwsze zatrzymania

Pierwsze zatrzymania osób trudniących się tym procederem miały miejsce w 2014 roku. Do chwili obecnej zarzuty uszczupleń podatkowych przedstawiono 26 osobom, przy czym 16 z nich usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Trzem kolejnym przedstawiono zarzut kierowania grupą przestępczą. W związku z wielomilionowymi uszczupleniami w podatku VAT i akcyzie, na rachunkach firm należących do podejrzanych Prokuratura Okręgowa w Płocku zabezpieczyła majątek osób podejrzewanych na łączną kwotę prawie 7,5 mln złotych. Mienie o wartości kolejnych milionów zabezpieczyły właściwe urzędy skarbowe. Część z zatrzymanych osób zostało tymczasowo aresztowanych, część wpłaciła poręczenia majątkowe na łączną kwotę ponad 2 mln złotych.

Podejrzani

Wśród podejrzanych w sprawie znajdują się właściciele podmiotów gospodarczych prowadzących hurtowy i detaliczny obrót paliwami, tzw. słupy zakładające fikcyjną działalność gospodarczą oraz osoby inwestujące środki w przestępczy proceder, będące jego ukrytymi organizatorami oraz beneficjentami procederu. Sprawa ma charakter rozwojowy.

źródło: CBŚP

Facebook