Konie w służbie policji i straży miejskiej

źródło: KWP w Łodzi

10.05.br. policyjni jeźdźcy i ich koledzy ze Straży Miejskiej na swoich wierzchowcach ćwiczyli zasady współdziałania podczas zabezpieczenia meczów i innych imprez masowych. Wspólne treningi prowadzone są średnio dwa razy do roku. W tym roku policjanci zostali zaproszeni na teren Straży Miejskiej. Zmiana otoczenia uniemożliwia zwierzętom przyzwyczajenie się do jednego miejsca i lepiej przygotowuje do pracy w terenie. W ćwiczeniach uczestniczyły cztery konie policyjne oraz siedem koni Straży Miejskiej.

źródło: KWP w Łodzi

źródło: KWP w Łodzi

 

Jaki powinien być koń policyjny?

Przede wszystkim powinien charakteryzować się dużym spokojem i opanowaniem. Nie może nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów, ujadanie psów czy głośne zachowania tłumu. Stąd policjanci i strażnicy muszą potrafić opanować rumaki w niecodziennych dla nich warunkach – przy huku petard, w dymie czy podczas pokonywania płonącej przeszkody. Wszystko po to, by zwierzęta były przygotowane do służby podczas choćby takich imprez jak mecze piłki nożnej, gdzie jest duże skupisko ludzi, hałasy, a czasem nawet race świetlne. W Zespole Konnym Wydziału Prewencji tomaszowskiej komendy jest obecnie 6 koni rasy Wielkopolskiej oraz Małopolskiej. Na co dzień opiekuje się nimi 7 jeźdźców.

źródło: KWP w Łodzi

źródło: KWP w Łodzi

 

Wspólna pasja

Przedstawicieli tych dwóch formacji łączy nie tylko wspólna praca, ale i pasja, do wymiany doświadczeń związanych ze współpracą z koniem. Policjanci i strażnicy mogli porównać wyszkolenie swoich rumaków oraz wymienić się metodami szkoleniowymi stosowanym w swoich zespołach.

źródło: KWP w Łodzi

Facebook