„Zostań potencjalnym Dawcą komórek macierzystych”

źródło: Policja Śląska

W trzecią niedzielę czerwca na pszczyńskim rynku odbędzie się akcja wymierzona przeciwko rakowi krwi pod hasłem „Zostań potencjalnym Dawcą komórek macierzystych”.  Znane osoby w mieście, a także przedstawiciele władz i służb mundurowych zostali zaproszeni do udziału w kampanii zapowiadającej Dzień Dawcy Szpiku. W akcję włączył się również nowy wiceszef pszczyńskiej policji.

Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

źródło: Policja Śląska

źródło: Policja Śląska

 

Jak można pomóc?

W niedzielę 19 czerwca w Pszczynie wystarczy zabrać ze sobą numer PESEL i zarejestrować się jako potencjalny Dawca szpiku. Od 11.00 do 19.00 każdy chętny będzie mógł poddać się nieinwazyjnemu pobraniu wymazu z policzka. Posłuży do tego pałeczka, którą wkłada się do ust i pociera po wewnętrznej ściance policzka. Pozwoli to zebrać informację genetyczną, która trafi do bazy DKMS – tam zaś zostanie poddana dokładniejszym badaniom. Jeżeli nastąpi zgodność i znajdzie się bliźniak genetyczny, wówczas taka osoba zostanie poproszona o poddanie się kolejnym badaniom. Po pełnej kwalifikacji Dawca pod fachowym okiem lekarzy, przekaże swoje komórki macierzyste z krwi obwodowej – poprzez nakłucie na ręce. Druga metoda, bardzo rzadko stosowana, wiąże się z pobraniem komórek macierzystych z talerza kości biodrowej.

 

źródło: Policja Śląska

Facebook