Przestępcy przywłaszczali samochody z wypożyczalni

źródło: KWP Radom

Ostatnie miesiące to czas wytężonej pracy policjantów Wydziałów Dochodzeniowo-Śledczego i Kryminalnego KWP zs. w Radomiu oraz prokuratorów z Prokuratury Okręgowej w Radomiu – śledczy pracują nad sprawą grupy przywłaszczającej samochody z wypożyczalni. Członkowie grupy działali na terenie całego kraju. Na początku lipca 2016 r. na stronie internetowej radomskiej komendy oraz w mediach ukazał się komunikat, w którym opublikowano wizerunek osoby mogącej mieć związek z przestępstwami. Dane pochodziły ze skradzionego dowodu osobistego. Wypożyczane samochody przekazywane były kolejnym członkom grupy, którzy odsprzedawali je paserom. Przestępcy działali m.in. wykorzystując do tego dowód 24-letniego mieszkańca Piaseczna. „Słup” otrzymywał za użyczenie „twarzy” pieniądze w kwocie od 2 do 3 tys. zł. Policjanci z Wydziałów Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego KWP zs. w Radomiu zatrzymali na terenie Warszawy oraz Sopotu cztery osoby podejrzewane o oszustwa. Dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane.

Informacja o zatrzymaniach oraz wizerunek poszukiwanego mężczyzny trafiły na stronę internetową KWP zs. w Radomiu, a za jej pośrednictwem do mediów. Po publikacji telefony w radomskiej komendzie rozdzwoniły się, a poszkodowani oszukani przez osobę ze zdjęcia zaczęli przekazywać cenne informacje. Wszelkie informacje były szczegółowo weryfikowane. Policjanci kilka dni temu na terenie Gdańska i Poznania zatrzymali dwie osoby, w tym mężczyznę ze zdjęcia. Okazał się nim 47-latek z powiatu gdańskiego. Drugi z zatrzymanych, to 32-latek. Decyzją Sądu Rejonowego w Radomiu obaj mężczyźni trafili do aresztu, gdzie spędzą, podobnie, jak wcześniej zatrzymani, najbliższe 3 miesiące. Grozi im do 10 lat więzienia.

Grupa przestępcza podejrzana jest o wyłudzenie co najmniej 17 samochodów osobowych i ciężarowych. Do przestępstw dochodziło od początku roku na terenie Warszawy, Łodzi, Katowic, Poznania i Gdańska. W wyniku prowadzonych działań policjanci odzyskali siedem aut, w tym toyoty, nissana, lexusa, renaulta, citroena i mercedesa. Wartość pojazdów to kwota ponad 600 tys. zł.

Jak podkreślają śledczy nie są wykluczone dalsze zatrzymania. Właściciele wypożyczali samochodów z wyżej wymienionych miast, którzy w ostatnich miesiącach stali się ofiarami oszustów proszeni są o kontakt telefoniczny z Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, tel. 48 345 2165, 48 345 2181 lub z najbliższą jednostką Policji.

źródło: KWP Radom

Facebook