Zamieszki w Zakładzie Karnym w Sztumie

źródło: Zakład Karny w Sztumie

23.09.br w godzinach porannych w Zakładzie Karnym w Sztumie doszło do zamieszek. Osadzeni odbywający spacer odmówili zejścia z placu spacerowego oraz wysunęli żądania wobec dyrekcji Zakładu Karnego w Sztumie.

W jednostce ogłoszono alarm, rozpoczęto negocjacje ze skazanymi. W efekcie część osadzonych dobrowolnie powróciła do cel mieszkalnych, natomiast pozostałych pięciu zaczęło zachowywać się agresywnie. Rozmowy zakończyły się fiaskiem i wystąpiła konieczność podjęcia interwencji bezpośredniej. Do działań przystąpili funkcjonariusze Służby Więziennej obezwładniając całą grupę osadzonych. Sytuację opanowano a sprawcy zakłócenia porządku zostali odizolowani. Jednak informacja o proteście przedostała się poza mury więzienia. Przed bramą Zakładu Karnego zebrała się grupa ponad 50 osób, która wszczęła zamieszki domagając się uwolnienia jednego z osadzonych. Demonstranci zablokowali dojazd i dojście co spowodowało zakłócenie funkcjonowania jednostki. Pojazd konwojowy z osadzonymi usiłujący wjechać na teren  jednostki został zaatakowany i musiał się wycofać. W tej sytuacji Dyrektor jednostki poprosił o wsparcie Komendanta Powiatowego Policji w Sztumie.

źródło: Zakład Karny w Sztumie

źródło: Zakład Karny w Sztumie

Funkcjonariusze Policji, wsparci przez grupę interwencyjną Służby Więziennej, przystąpili do przywracania porządku. Interweniujący zostali zaatakowani przez tłum, w ich kierunku poleciały dziesiątki butelek. Akcja wyciszania demonstracji trwała kilkadziesiąt minut. Policjanci rejestrowali całe zajście i przy współpracy z grupą interwencyjną SW wyłonili prowodyrów zamieszek. Podczas zatrzymania najbardziej agresywnych demonstrantów zauważono dym wydobywający się z przyległego do Zakładu Karnego garażu dla pojazdów służbowych. Z powodu silnego zadymienia pomieszczeń niemożliwym było użycie  własnej grupy przeciwpożarowej. Wezwano posiłki z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

źródło: Zakład Karny w Sztumie

źródło: Zakład Karny w Sztumie

W objętym pożarem budynku, według relacji jednego z kierowców Służby Więziennej, znajdowały się dwie osoby. Prawdopodobnie uległy zatruciu dymem. Ich stan był nieznany. Czym prędzej przystąpiono do akcji ratunkowej. Pożar ugaszono zaś poszkodowanym udzielono pomocy przedmedycznej.
Tak wyglądał piątkowy scenariusz i założenia wspólnych ćwiczeń ochronnych funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Sztumie przy udziale Komendy Powiatowej Policji oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Celem zintegrowanych ćwiczeń ochronnych było doskonalenie metod likwidacji zagrożeń a także koordynacja współpracy służb mundurowych. Ćwiczenia pokazały, że funkcjonariusze poszczególnych formacji są bardzo dobrze przygotowani do likwidacji powstałych zagrożeń.

źródło: Zakład Karny w Sztumie

Facebook