Sukces Joint Investigation Team

źródło: Policja Lubuska

Zespół śledczy organów ścigania z Brandenburgii i Polski dokonał pozytywnego bilansu prowadzonego razem śledztwa. Dzięki wspólnym czynnościom zabezpieczono 7 pojazdów – z czego 3 w Polce i 4 w Niemczech o łącznej wartości 173 tysięcy euro. Joint Investigation Team (Wspólny Zespół  Śledczy) został oficjalnie utworzony w marcu 2015 roku pod przewodnictwem Prokuratury we Frankfurcie i Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp.  wraz ze śledczymi Krajowego Urzędu kryminalnego Brandenburgii i Wydziału Kryminalnego KWP w Gorzowie Wlkp. Już w styczniu 2015 roku, jeszcze podczas przygotowań do powołania JIT, polscy i niemieccy funkcjonariusze przeprowadzili wspólne działania po niemieckiej stronie. Zatrzymano wówczas 6  podejrzanych z dwoma dopiero co skradzionymi transporterami. Tych 6 sprawców zostało na podstawie aktu oskarżenia Prokuratury we Frankfurcie, a kolejno w listopadzie 2015 r. przez Sąd we Frankfurcie oraz – po zatrzymaniu w Polsce już w ramach JIT – w sierpniu 2016 roku skazanych przez Sąd Neuruppin na kary pozbawienia wolności w wymiarze do 3 lat i 4 miesięcy. Dalsze wspólne czynności przeszukań i zatrzymań przeprowadzono m. in. 24 kwietnia 2015 r. w Polsce oraz 9 grudnia 2015 r.  w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Do tego doszło do kolejnych aresztowań polskich podejrzanych, którzy ostatecznie zostali wydani do Niemiec. Przeciwko dwóm z tych podejrzanych oraz czterem innym podejrzanym, Prokuratura we Frankfurcie skierowała akt oskarżenia do Sądu we Frankfurcie. Osobie, która najprawdopodobniej kierowała grupą zarzucono 62 czyny. Niebawem rozpoczną się rozprawy  sądowe przeciwko 6 oskarżonym.

źródło: Policja Lubuska

źródło: Policja Lubuska

Rezultatem wspólnych czynności w ramach JIT było ujawnienie 3 nielegalnych warsztatów  w Polsce, w których co najmniej 50 uprzednio skradzionych na terenie Niemiec pojazdów było rozebranych na części oraz ustalenie 5 podejrzanych, którzy brali udział w rozbieraniu pojazdów i w dalszym zbyciu kradzionych części. Wspólne czynności doprowadziły do wyraźnego zredukowania kradzieży pojazdów tego typu. Kiedy w latach 2012 i 2013 odnotowano 132 kradzieże w jednym roku, a w 2014 r. jeszcze 103 takie kradzieże, liczba kradzieży w 2015 r. wyraźnie spadła (65 zdarzenia).

Pierwszy niemiecko – polski JIT działał w okresie od listopada 2013 r. do listopada 2014 r. między Prokuraturą we Frankfurcie i Prokuraturą Okręgową w Zielonej Górze wraz z funkcjonariuszami Krajowego Urzędu Kryminalnego Brandenburgii i funkcjonariuszami CBŚ w Zielonej Górze i doprowadziło rozbicia grupy złodziei samochodów. Aktualnie jeszcze 21 oskarżonych za dokonanie 158 przestępstw musi za to odpowiadać przed Sądem w Zielonej Górze. Wyrok ma zapaść w pierwszych miesiącach 2017 roku.

źródło: Policja Lubuska

Facebook