Polak na czele międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej

źródło: CBŚP

Policjanci CBŚP razem z funkcjonariuszami z Hiszpanii we współpracy z Europolem rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się przemytem marihuany w transportach warzyw. W prowincji Walencja zatrzymano 13 osób: 5 Polaków, Hiszpanów, Czecha i Marokańczyka. Funkcjonariusze ustalili, że członkowie grupy kupowali narkotyki od Hiszpanów, a następnie sprzedawali głównie w Polsce i w Niemczech. Grupa magazynowała i uprawiała marihuanę w willach, które były pod bardzo ścisłą kontrolą i wyposażone w wiele zabezpieczeń, jak np. system kamer.

Liderem grupy był Polak, który kierował nią za pomocą „poruczników” hiszpańskich. Jeden z „poruczników” zajmował się kupnem narkotyków, a inni odpowiedzialni byli za wynajem i utrzymanie willi. Kolejny odpowiadał za sprzedaż narkotyków zagranicą. W willach członkowie grupy z Polski nie tylko uprawiali marihuanę, ale także pakowali ją próżniowo, żeby ukryć zapach. Miało to również ułatwić późniejsze ukrycie w transportach warzyw.

źródło: CBŚP

źródło: CBŚP

Funkcjonariusze CBŚP z Krakowa rozpracowywali tę grupę, pod kątem kradzieży pojazdów.  Auta kradzione w Hiszpanii były po sfałszowaniu elementów identyfikacyjnych sprzedawane w Polsce. W Polsce policjanci zabezpieczyli 38 pojazdów skradzionych w Hiszpanii. Auta zostały sprzedane Polakom, którzy nie wiedzieli, że pochodzą z  kradzieży. 7 z 13 osób zostało tymczasowo aresztowanych na 6 miesięcy. Akcja była przeprowadzona przez UDYCO Walencja, UDYCO Saragossa, oddziały realizacyjne z Walencji i Saragossy, oddziały prewencji z Walencji, komisariaty policji z miejscowości Torrente, Onteniente i Xativa i CBŚP.

źródło: CBŚP

Facebook