552 sztuki broni i ponad 44 tys. sztuk amunicji

źródło: CBŚP

W minionym roku funkcjonariusze CBŚP sukcesywnie w całym kraju zabezpieczali broń różnego typu i kalibru, która mogła służyć do popełniania najcięższych przestępstw. W maju i czerwcu 2016 roku, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Katowicach przeprowadzili przeszukania u 84 osób w całym kraju. Zabezpieczono wtedy 100 sztuk broni palnej, w tym pistolety maszynowe Skorpion, karabiny AK 47 i CZ, broń krótką – pistolety TT, Walther, CZ 70, Colt, Zoraki, Norinco. Policjanci zabezpieczyli ponad 17 tysięcy sztuk amunicji różnego typu i kalibru oraz elementy składowe broni takie jak zamki, szkielety i iglice oraz narzędzia rusznikarskie. W śledztwie ustalono, że osoby kupowały broń palną i amunicję w większości poza granicami kraju, bez posiadania pozwolenia.

Policjanci CBŚP w Szczecinie w maju 2016 r. zajęli się sprawą, w której mieszkaniec Śląska oferował do sprzedaży broń. Ustalili, że jednym z nabywców był mieszkaniec Szczecina. Funkcjonariusze uzyskali informacje, że kilkanaście osób z 10 województw kupiło od handlarza broń za pośrednictwem portalu internetowego. Sprzedający zapewniał, że nie jest wymagane zezwolenie, podczas gdy na broń tego typu w Polsce jest ono konieczne. W działania zaangażowanych zostało ponad 50 funkcjonariuszy, którzy sprawdzili 19 miejsc. Szczecińscy policjanci zabezpieczyli 26 jednostek broni palnej i 1500 sztuk różnego rodzaju amunicji, w tym blisko 300 sztuk amunicji tzw. „ostrej”.

Jedną z większych akcji przeprowadzonych przez CBŚP była również likwidacja miejsca wytwarzania i przerabiania broni na Dolnym Śląsku w październiku 2016 r. Funkcjonariusze  zabezpieczyli 36 jednostek broni palnej, długiej i krótkiej, w tym 9 sztuk broni maszynowej typu Skorpion, Kałasznikow, Rak oraz karabin  PK. Ponadto policjanci zabezpieczyli ponad  3,5 tys. sztuk amunicji do broni krótkiej i długiej, a także wiele istotnych elementów broni palnej i amunicji. Podczas przeszukania u rusznikarzy funkcjonariusze CBŚP znaleźli również kilkadziesiąt wytwarzanych samodziałowo tłumików huku. Część z przerobionej broni wyposażona była w takie tłumiki.

W jednym z przeszukanych miejsc funkcjonariusze odkryli nielegalnie importowaną do Polski broń niesprawną technicznie, która była przygotowywana do przerobienia na broń palną. Pozostałe jednostki broni, jak również nielegalną amunicję policjanci CBŚP zabezpieczali podczas zatrzymań osób, podejrzanych o udział w zorganizowanych grupach przestępczych, działających np. metodą „na policjanta”,  jak również osób trudniących się obrotem narkotykami, czy przestępczością akcyzową. Dla porównania w 2015 roku funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli 312 sztuk broni i prawie 19 tys. sztuk amunicji. W 2014 roku było to 232 sztuki broni. Za nielegalne posiadanie broni grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Za jej wytwarzanie i handel –  do 10 lat.

źródło: CBŚP

Facebook