Najnowsze

Sutenerzy z Trójmiasta

Źródło: CBŚP, Pomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Gdańsku,

Postanowieniem Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe w Gdańsku, na wniosek prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, zostali tymczasowo aresztowani: Tomasz D., ps. „Dworas” /lat 37/ i Paweł W. /lat 26/. Tomasz D., stoi pod zarzutem kierowania, a Paweł W. /lat 26/, pod zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się czerpaniem korzyści z cudzego nierządu. W tej sprawie prokurator przedstawił zarzuty 4 innym osobom: Justynie G., ps. „Iza” /lat 29/, Patrykowi M., ps. „Buła” /lat 27/, Robertowi K. /lat 38/, Mai K., ps. „Iza” /lat 22/, wobec których są stosowane wolnościowe środki zapobiegawcze. Wszyscy podejrzani są mieszkańcami Gdańska i Sopotu.

Źródło: CBŚP, Pomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Gdańsku,

Ustalenia śledztwa wykazały, że grupa permanentnie poszukiwała lokali do wynajęcia w celu prowadzenia nielegalnych agencji towarzyskich i stale, za pośrednictwem ogłoszeń internetowych oraz wykorzystując kontakty w środowisku przestępczym, poszukiwała kobiet w celu wykorzystania w prostytucji. W okresie od stycznia 2011 r., do lutego 2017 r., podejrzani zarządzali, co najmniej dziesięcioma mieszkaniami na terenie Gdańska, w pobliżu Grudziądza, a także na terenie Niemiec. W lokalach tych funkcjonowały nielegalne agencje towarzyskie. Z prostytucji kobiet podejrzani osiągnęli minimum 240.000,00 złotych nielegalnego dochodu.

Źródło: CBŚP, Pomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Gdańsku,

Członkowie grupy pozyskiwali kobiety w celu prostytuowania, ustalali miejsca i czas ich pracy, wynajmowali, przygotowywali i udostępniali mieszkania na tzw. „domówki”, zamieszczali w internecie ogłoszenia z ofertami odpłatnych usług seksualnych, prowadzili nadzór i kontrolę kobiet wykorzystywanych w prostytucji, a także odbierali od nich znaczną część zysku.

Ustalono, że grupa kierowana przez Tomasza D., charakteryzowała się ściśle ustalonym podziałem zadań. Kobiety pełniły funkcję telefonistek – odbierały telefony od klientów i kierowały ich do poszczególnych lokali, a także zajmowały się zamieszczaniem ogłoszeń na portalach internetowych – ofert usług seksualnych. Mężczyźni zajmowali się ochroną lokali, a także dowozili kobiety do klientów, najczęściej do hoteli na terenie Trójmiasta, w wypadku zamówienia usług poza „domówkami”. Kierowcy ci inkasowali od kobiet ustaloną część zysku i przekazywali te pieniądze Tomaszowi D. W razie nieposłuszeństwa i prób odmowy wykonywania usług seksualnych, „ochroniarze” dyscyplinowali kobiety. Także używając przemocy.

Za zarzucane przestępstwa, kierującemu zorganizowaną grupą przestępczą grozi do 10 lat pozbawienia wolności, pozostałym podejrzanym do 5 lat pozbawienia wolności, a wszystkim podejrzanym grożą grzywny i przepadek nielegalnie osiągniętej korzyści majątkowej.

Źródło: CBŚP, Pomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Gdańsku,
Facebook