Kryptonim „Fenix”

źródło: KWP w Katowicach

W roku 2017 prezydencję w Grupie Wyszechradzkiej sprawuje Polska. Jednym z elementów naszego przewodzenia było zorganizowanie ćwiczeń, które sprawdziłyby i udoskonaliły współdziałanie policji Czech, Słowacji, Węgier i Polski. W ubiegłym tygodniu takie właśnie ćwiczenia odbyły się w Marklowicach Górnych, tuż przy granicy polsko-czeskiej. Scenariusz zakładał przeprowadzenie dwóch epizodów – pościgu transgranicznego i odbicia zakładników przetrzymywanych w budynku.

Pierwszy epizod rozpoczynał się na terenie Republiki Czeskiej – tamtejsi policjanci podjęli pościg za przestępcami trudniącymi się handlem ludźmi. Kierunek ucieczki sprawców wskazywał, że mogą oni opuścić terytorium Czech, więc o pościgu powiadomiona została strona polska. Za pośrednictwem punktu kontaktowego w Chotebuz zaalarmowane zostały nadgraniczne jednostki, które wystawiły punkty obserwacyjno-meldunkowe. Kiedy przestępcy przekroczyli granicę, do ścigających ich policjantów czeskich dołączyli polscy stróże prawa. Uciekający pojazd, poprzez wystawienie policyjnych posterunków w odpowiednich miejscach został skierowany do strefy izolacji, gdzie w punkcie kontrolno-blokadowym został zatrzymany z użyciem kolczatki drogowej, a sprawcy zostali zatrzymani.

źródło: KWP w Katowicach

Drugi epizod polegał na uwolnieniu zakładników – osób przewożonych do niewolniczej pracy – z jednego z punktów przerzutowych na trasie do Zachodniej Europy. Zakładnicy byli przetrzymywani w budynku, który na czas ćwiczeń udostępniła Ochotnicza Straż Pożarna w Marklowicach Górnych. Po ustaleniu, gdzie przetrzymywani są zakładnicy cały obszar został otoczony policyjnym kordonem. Wydzielenie tak zwanej strefy zero ma na celu uniemożliwienie dostępu do obszaru działań policyjnych osobom postronnym, aby ustrzec je przed ewentualnym zagrożeniem. Następnie do pracy przystąpili policyjni negocjatorzy. Nawiązali oni kontakt z przestępcami i dążyli do uwolnienia przetrzymywanych przez nich osób, jak i poddania się samych sprawców. W związku z tym, że w pewnym momencie ze środka budynku można było usłyszeć strzał, podjęta została decyzja o siłowym wejściu do środka. Już w czasie trwania negocjacji na pozycjach wyjściowych czekali policyjni antyterroryści, a strzelcy wyborowi zajęli swoje stanowiska. Po komendzie do szturmu, jedynie kilka sekund zajęło trzem zespołom bojowym wejście do budynku, obezwładnienie napastników oraz uwolnienie zakładników.

Ćwiczenie nie zakończyło się na opisanych wyżej epizodach. Wszystkie policyjne czynności odbywały się pod okiem obserwatorów, zarówno z kraju, jak i z zagranicy, którzy po zakończeniu epizodu drugiego zebrali się i sformułowali uwagi. Przebieg ćwiczenia oraz wnioski wysunięte przez obserwatorów zostały omówione w trakcie odprawy podsumowującej. Kierownikiem ćwiczenia „Feniks” był I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn, uczestniczył w nich również Dyrektor Głównego Sztabu Policji KGP insp. Grzegorz Baczyński, a działaniami kierował Komendant Powiatowy Policji w Cieszynie mł.insp. Jacek Bąk. Zaangażowano znaczne siły policyjne z komendy wojewódzkie policji, komendy w Cieszynie, samodzielnego pododdziału prewencji w Bielsku-Białej, samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego w Katowicach i innych jednostek. Ćwiczenie obserwowali zaproszeni goście, miedzy innymi Wicewojewoda Śląski Mariusz Trepka, Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król i Wójt Gminy Zebrzydowice Andrzej Kondziołka.

Przebieg ćwiczenia pozwolił na przetestowanie różnych wariantów współpracy międzynarodowej oraz współdziałania różnych jednostek policji pozwolił na wysunięcie cennych uwag umożliwiających udoskonalenie policyjnych działań w sytuacjach kryzysowych.

źródło: KWP w Katowicach

Facebook