Samoobrona pracowników pomocy społecznej

źródło: KPP w Świdnicy

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu szkolili pracowników pomocy społecznej z powiatu świdnickiego. Policjanci rozmawiali z uczestnikami warsztatów na temat sposobów działania w sytuacjach kryzysowych w aspekcie kontaktu z agresywnym podopiecznym, uczyli technik samoobrony, a także przekazywali podstawy wiedzy psychologicznej pozwalającej uspokoić osobę nietrzeźwą. Organizatorem tego przedsięwzięcia byli funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, we współpracy z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów województwa dolnośląskiego oraz Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Szkoleniem objęci zostali pracownicy pomocy społecznej oraz centrów pomocy rodzinie z terenu powiatu świdnickiego. Warsztaty prowadzili m.in. policyjni specjaliści, psycholodzy, a także negocjator.

Pierwsza część zajęć, obejmująca praktyczną naukę technik samoobrony, odbyła się w hali sportowej. Pracownicy socjalni poznali tam podstawowe chwyty i uderzenia oraz techniki transportowe, pozwalające na odparcie ataku i chwilowe obezwładnienie napastnika. W drugiej części szkolenia, przeprowadzonej w budynku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy, uczestnicy spotkali się z psychologiem i negocjatorem policyjnym. Przekazywana wiedza dotyczyła m.in. tego, jak należy zachowywać się i rozmawiać z osobą zdenerwowaną i agresywną, aby ją wyciszyć, uspokoić i zminimalizować ryzyko ataku.

Biorąc pod uwagę fakt, że pracownicy socjalni odwiedzając swoich podopiecznych nierzadko spotykają się z agresją, często wizytują też osoby nietrzeźwe, tego rodzaju umiejętności i zdobyta wiedza mogą okazać się bezcenne. Szkolenie spotkało się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników, którymi były przede wszystkim panie. Zgodnie stwierdziły one, iż przekazane przez policjantów informacje oraz wskazówki praktyczne z całą pewnością pomogą im w codziennej pracy, podnosząc poczucie pewności i bezpieczeństwa. W najbliższym czasie planowane są już kolejne tego typu szkolenie dla następnej grupy pracowników pomocy społecznej.
źródło: KPP w Świdnicy

Facebook