Recenzja: „Profilowanie kryminalne” Scotia J.Hicks, Bruce D.Sales

fragm. okładki/ wyd. naukowe PWN

Profilowanie kryminalne, przez jednych kojarzone z wróżeniem z fusów, przez innych z kolei jako tajemnicza i wciąż młoda dziedzina wiedzy. Czy i co możemy ustalić na podstawie ułożenia zwłok, zadanych ciosów, rodzaju i miejsca ran? Kim był sprawca, który w dany sposób potraktował swoją ofiarę, czy łączyły ich bliższe relacje? Dlaczego zamordował, co było motywem i czy on w ogóle istniał? Jakie emocje nim kierowały? Przed takimi właśnie pytaniami stoją śledczy, którzy spotykają na swojej drodze kolejnego trupa, bądź ofiarę innego brutalnego przestępstwa. Zatem czy tworzenie profilów sprawców jest pomocnym narzędziem? Jeśli tak, to jak często polscy śledczy sporządzają takie profile i dokąd one ich prowadzą?

Na rynku książki niewiele jest publikacji poświęconych zagadnieniom profilowania, raptem kilka dzieł. W publikacji „Profilowanie kryminalne” S.Hicks oraz B.Sales w sposób gruntowny przedstawiono istotę profilowania, cele jak i metody. Ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z kryminologią, tudzież kryminalistyką, dowiedzą się w jaki sposób Thomas Bond opracował pierwszy profil Kuby Rozpruwacza. Dlaczego wojsko było zainteresowane profilem osobowości Adolfa Hitlera oraz kto i w jakim celu sporządzał profile amerykańskich żołnierzy. Jak wyglądały początki profilowania policyjnego zapoczątkowane przez Jamesa A.Brussela oraz dlaczego Howarda D.Tetena uważa się za ojca profilowania FBI. Czemu miało służyć Narodowe Centrum Analizy Przestępstw Brutalnych. Autorzy wyjaśnią rolę profilowania kryminalnego w fazie śledztwa, ścigania jak i procesu karnego. Zatem profilowanie to sztuka czy nauka? Czy profiler powinien kierować się szóstym zmysłem, intuicją, czy zawierzyć metodom naukowym profilowania? Poznacie między innymi nienaukowe modele profilowania takie jak model Douglasa, model Ronalda M.Holmesa i wiele innych. Autorzy przybliżą typologie seryjnych zabójców, gwałcicieli, podpalaczy i pedofilów. Dowiecie się także co się kryje pod pojęciem profilowania geograficznego oraz jak przebiega proces analizy wiktymologicznej. Poznacie zalety i wady nienaukowych modeli profilowania, ich skuteczności i zastosowania w pracy śledczych. Dzięki „Profilowaniu kryminalnym” poznacie również wielowymiarową technikę skalowania zapoczątkowaną przez Cantera. Jakie czynniki wpływają na ulepszenie nauki i praktyki profilerskiej, czy profiler może się mylić oraz dlaczego subiektywne doświadczenie dochodzeniowe jest niewystarczające przy profilowaniu. Dowiecie się również czy specjaliści z tej dziedziny opracowali już techniki behawioralne przesłuchań oraz czy profilowanie sprawdza się wyłącznie w przypadku przestępstw brutalnych. Ciekawym rozdziałem książki jest omówienie roli, znaczenia i analizy dowodów materialnych i niematerialnych z miejsca przestępstwa. Autorzy przybliżą pracę profilerów, których zadaniem jest między innymi rekonstrukcja przestępstw. Dowiecie się dlaczego nie zawsze udaje się zdefiniować motyw działania sprawcy i w jakim celu używa się Testu Plam Atramentowych Roschacha. W publikacji zawarto szczegółową analizę motywów sprawców na przykładzie badań nad podpaleniami. Poznacie cechy osobowości sprawców przestępstw seksualnych oraz zrozumiecie dlaczego psychopaci często ponownie dopuszczają się przestępstw na tle seksualnym. Ciekawostką jest również zaprezentowany model przyczynowy zabójstwa nieznajomego.

Profilowanie kryminalne” S.Hicks i B.Sales polecam wszystkim zainteresowanym takimi naukami jak kryminologia czy wiktymologia. Także pasjonatom psychologii, dla których podróż w głąb umysłu zbrodniarza może być doskonałą okazją do zdobycia ciekawej i unikatowej wiedzy. Książka zapewne ucieszy każdego, kto poza podziwianiem zdolnych profilerów wykreowanych w filmach, ma ochotę poznać prawdziwe oblicze profilowania.

Autor: Scotia J.Hicks, Bruce D.Sales
Tytuł:
Profilowanie kryminalne
Wydawca:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania:
2015
ISBN:
978-83-01-18289-2
Liczba stron:
284

Facebook