Ktoś odrąbał jej głowę i kończyny, korpus zaś umieścił w wiklinowym koszu. Po co? „Kraków pod ciemną gwiazdą” Krzysztofa Jakubowskiego [recenzja]

fragm. okładki/Wydawnictwo Agora

Jest ranek, taki piękny, słoneczny. Zaparzasz świeżą kawę, masz dziś dobry nastrój. Odpalasz z przyzwyczajenia laptopa, albo nie, jesteś przecież bardziej nowoczesny, więc odpalasz tableta, tudzież smartfona. Szybka przebieżka po fejsbuku, instagramie i innych pożeraczach czasu. No to jeszcze na onecik, wp, czemu nie? Okazuje się, że ktoś zgwałcił młodą dziewczynę gdy wracała z imprezy, jakaś patologiczna rodzina rzucała dla zabawy kilkumiesięcznym niemowlakiem, piątka chuliganów skatowała z okazji urodzin starszego pana spacerującego z jeszcze starszym psem. Popijasz kawę spokojnie, takie informacje przestały Cię stresować, przywykłeś do nich jak do kolejności pór roku. Zatem jest niebezpiecznie, ale czy KIEDYŚ też tak było? Czy kiedyś ludzie byli dla siebie okrutni? Czy sto lat temu przyszło komuś do głowy by odciąć kobiecie głowę oraz koniczyny a następnie schować jej korpus do wiklinowego kosza? A więc dawno, dawno temu było równie niebezpiecznie jak dzisiaj, po świecie chodziły bestie na miarę Karola Kota, pełno było psychopatów i dewiantów. Choć z perspektywy czasu uwidocznieni na starych, czarno-białych fotografiach zdają się być niegroźni…niech to Was nie zmyli.

Kraków pod ciemną gwiazdą” to skarbnica wiedzy na temat historii kryminalnego Krakowa. Będziecie mieli okazję dowiedzieć się jak funkcjonował krakowski wymiar sprawiedliwości, w tym Sąd Krajowy Karny przeszło sto lat temu. Co strasznego wydarzyło się w mieszkaniu Marianny Bałuckiej i jaką rolę w tym zdarzeniu odegrał znany komediopisarz Michał Bałucki. Jak w 1876 roku działała Dyrekcja Policji oraz jakimi siłami i środkami dysponowali śledczy. Kto stał za serią tajemniczych kradzieży w latach 1883-85. Dlaczego śmierć przyszła po młodego studenta spacerującego nad kanałem wiślanym i kto z tego powodu próbował powiesić się na skręconym prześcieradle. W jaki sposób przeprowadzano oględziny miejsca znalezienia zwłok. Przekonacie się jak niebezpieczny był handel rybami i dlaczego dla niektórych handlarzy biznes ten zakończył się regularną strzelaniną. Dowiecie się kto zamordował 32-letnią służącą i nakrył jej ciało czarną makatką. Czy ostatecznie sprawcę zatrzymano i osądzono? Autor przybliży Wam postać Stanisława Żelaznego za którym wysyłano listy gończe. Na łamach książki powróci także sprawa „eleganckiego mordercy”, czyli Pana Mazurkiewicza i jego ofiar. Zrozumiecie dlaczego tą personą zainteresował się sam IPN. Poznacie tajemnice śmierci Marianny Gałuszkowej oraz sens powołania w MO zespołu pod kryptonimem „Garbusek”. Kim był chłopiec z czerwoną tarczą na rękawie który napadał na kobiety? Czy 11-letni Leszek musiał zakończyć swoje życie na ukochanych sankach? Czego organizator zawodów saneczkowych nigdy sobie nie wybaczył? Co czuł morderca podpalając ludzi? „Kraków pod ciemną gwiazdą” to także historia podstępnej prasy, skorych do szantażów redaktorów, czyhających na każdy grosz, a najlepiej górę groszy. Przeczytacie także o podejrzanych interesach kapitana Eugeniusza Reicherta i spalonych wojskowych barakach. Dowiecie się kto próbował sobie kupić indeks wydziału lekarskiego w 1931 roku i jak ta transakcja się zakończyła. Nie zabraknie również ciekawostek o walce z nierządem w 1919 roku, metodach walki i stanie prawnym w tym zakresie. Kto odważył się skutecznie uciszyć kluczem monterskim prokuratora Martiniego i czy jego śmierć miała jakieś drugie dno, czy wpisywała się w teorię spiskową. Także miłośnicy historii sztuki będą mieli nie lada gratkę poznać kulisy kradzieży obrazu Lorenza Lotta. Czy dzieło to, jakże piękne, udało się ostatecznie odzyskać?

Książka Krzysztofa Jakubowskiego zachwyca zarówno bogatą, merytoryczną wiedzą, milionem ciekawostek jak i ciekawymi fotografiami. Dzięki nim możemy poznać TAMTEN odległy Kraków, ówczesną śmietankę, wyjątkowych sędziów i nieustraszonych prokuratorów. Miasto w którym działo się wiele zła, a na ulicach lała się krew. Miasto w którym dochodziło do zabójstw, gwałtów, włamań, kradzieży, korupcji i całej doskonale nam znanej patologii.

A teraz… pewnie kawa już zimna, choć przytoczone historie zdają się rozpalać emocje. I słusznie. Zło było jest i będzie, bez względu na czas i miejsce. Możemy wpatrywać się w spadające gwiazdy życząc sobie lepszego świata. Równie dobrze możemy przytulić książkę „Kraków pod ciemną gwiazdą”. Gorąco polecam.

Autor: Krzysztof Jakubowski
Tytuł:
Kraków pod ciemną gwiazdą
Wydawca:
Wydawnictwo Agora
Rok wydania:
2016
ISBN:
978-83-268-2420-3
Liczba stron:
232

Facebook