Pozbyć się zwłok, czy upozorować samobójstwo? Sprawdź sam.

źródło: A.Gawliński

Od początku, jednym z głównych założeń tego projektu jest to, że Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej ma być zespołem naukowców, praktyków i ekspertów w swoich dyscyplinach, którzy dzielą się swoją pasją i wiedzą z innymi. Dlaczego warto dołączyć do CKiMS? To nie tylko praca z ciekawymi ludźmi, przekazywanie wiedzy, ale i szansa na własny rozwój. Myślę, że wyróżnia nas to, iż chętnie nawiążemy współpracę nie tylko z ludźmi o wieloletnim doświadczeniu, ale także z młodymi, zdolnymi i ambitnymi naukowcami prowadzącymi badania w niszowych obszarach szeroko rozumianych nauk penalnych.

Z Andrzejem Gawlińskim, doktorem nauk prawnych, założycielem CKiMS – rozmawia Anna Ruszczyk.

Stało się, ruszyłeś z nowym projektem o intrygującej nazwie Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej. Powiedz czym będziecie się zajmowali?

CKiMS będzie prowadziło profesjonalne szkolenia skupione wokół nauk penalnych. Szkolenia skierowane dla funkcjonariuszy organów śledczych: policjantów i prokuratorów, pracowników wymiaru sprawiedliwości, psychologów, studentów różnych kierunków, ale też dla każdego, kto interesuje się kryminalistyką. No może prawie każdego, bo ze względu na przekazywaną treść, aby uczestniczyć w szkoleniu trzeba mieć ukończone 18 lat. Nie chciałbym wprowadzać innych dodatkowych ograniczeń. Kiedyś np. prowadziłem szkolenie, na którym był pan piszący powieści kryminalne i potrzebował dodatkowej wiedzy. Szkolenia mają więc charakter otwarty, jednak w naszej ofercie są również szkolenia zamknięte, przygotowane dla konkretnych grup zawodowych.

Jakie dokładnie szkolenia oferujecie?

Projekt właśnie ruszył. Na początek mamy ustalone terminy i miejsca dwóch szkoleń: Jak pozbyć się zwłok? oraz Jak upozorować samobójstwo? Tytuły mogą wydawać się kontrowersyjne, ale zapewniam, że te szkolenia to nie poradnik, czy też instruktaż „jak uniknąć odpowiedzialności karnej?”, lecz profesjonalne szkolenia kryminalistyczne. W dzisiejszych czasach szkolenie to też w jakimś sensie produkt, który musi być ładnie, atrakcyjnie opakowany i nazwany, dlatego tytuł ma zaciekawić, wzbudzić emocje i być łatwy do zapamiętania. W ciągu najbliższych tygodni pojawią się informacje o pozostałych ekspertach (m.in. z zakresu wiktymologii, kryminologii, psychologii i psychiatrii sądowej oraz detektywistyki, bezpieczeństwa i zwalczania terroryzmu), a także prowadzonych przez nich szkoleniach.

Dlaczego akurat taka tematyka, czy na rynku jest zapotrzebowanie na wiedzę w tych dziedzinach?

Wiele osób pytało mnie gdzie i jak można zdobyć lub poszerzyć wiedzę z zakresu nauk penalnych – nie zapisując się przy tym na studia. Dostaję także liczne oferty prowadzenia szkoleń lub konsultacji, ale niestety szereg z nich nie spełnia fundamentalnych standardów, więc nie chciałbym ich firmować. Zapotrzebowanie jest i właśnie dlatego powstało CKiMS. Szczególnie zależy mi na tym, aby trafić do studentów oraz praktyków. W tym pierwszym przypadku uczelnie oferują kierunki takie, jak m.in. kryminalistyka i kryminologia, jednak ze swojego doświadczenia wiem, że studenci często nie mają możliwości dalszego zgłębiania zagadnień, które ich interesują. Program nauczania obejmuje przede wszystkim podstawy, tu natomiast otrzymają więcej. Jeżeli chodzi o praktyków, to w większości, nie mają oni czasu, aby na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę. Potrzeba na to wielu godzin spędzonych chociażby na przeglądaniu literatury przedmiotu, kazuistyki, wyników badań itd. U nas dostaną to wszystko w skondensowanej formie. Oszczędzają tym samym własny czas.

Co oferujecie w ramach szkoleń?

Uczestnicy otrzymują przede wszystkim olbrzymią dawkę specjalistycznej wiedzy, w możliwie krótkim czasie. Większość szkoleń odbywać się będzie w wymiarze kilkunastu, kilkudziesięciu godzin dydaktycznych, rozłożonych na dwa dni. Jeżeli w przyszłości będzie potrzeba i pojawią się takie sygnały ze strony uczestników, możliwe że liczba godzin zostanie jeszcze zwiększona. Każdy uczestnik oczywiście otrzyma materiały szkoleniowe, czyli m.in. skrypt ze szkolenia. W trakcie spotkania będziemy rozwiązywać ćwiczenia, przeprowadzać zajęcia praktyczne – szkolenie to nie tylko więc teoria, ale i wykorzystanie jej w praktyce. Na zakończenie wszyscy otrzymają imienne certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu.

Przewidujecie jakieś zniżki?

Tak. Jest kilka sposobów, aby zapłacić mniej za szkolenie. Po pierwsze, im wcześniej tym taniej, czyli w momencie uruchomienia zapisów zawsze przez pierwszy tydzień ceny biletów będą najniższe. Dodatkowo, dla studentów oferujemy stałą zniżkę od aktualnie obowiązującej ceny – 12%.

W jakich miastach będą odbywały się szkolenia?

Szkolenia są dość specyficzne, to nie jest masowy produkt, zatem zdecydowaliśmy się na sześć dużych miast: Gdańsk, Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Szczecin. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zorganizować szkolenie zamknięte w innym miejscu. Zainteresowanych prosimy o kontakt w celu ustalenia szczegółów.

I na koniec takie nieśmiałe pytanie. Czy można dołączyć do zespołu CKiMS?:)

Oczywiście! Tak jak wspomniałem wcześniej jesteśmy otwarci na różne formy współpracy. Wystarczy się z nami skontaktować, najlepiej mailowo. Serdecznie zapraszam do zespołu CKiMS!

Dziękuję za rozmowę

Facebook