Mafia paliwowa

źródło: KWP zs. w Radomiu

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu od ponad dwóch lat rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała VAT i akcyzę na handlu olejem napędowym. Funkcjonariusze m.in. ustalili, że oszuści wprowadzają w Polsce nielegalnie do obrotu olej napędowy kupowany za granicą z nieustalonych źródeł. Kiedy funkcjonariusze ustalili poszczególne osoby zaangażowane w ten proceder, postanowili przystąpić do ich zatrzymania.

W poniedziałek, w tym samym czasie blisko 200 policjantów i funkcjonariuszy „skarbówki”, wkroczyło pod wytypowane 26 adresów na terenie trzech województw. W działania zaangażowani byli również funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Olsztyna, grupy realizacyjnej Ministerstwa Finansów. Ponieważ policjanci spodziewali się, że oszuści mogą chcieć ukryć przedmioty mogące świadczyć o ich przestępczej działalności do ich zatrzymania użyto antyterrorystów z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Radomiu.

Policjanci i funkcjonariusze przeszukali lokale należące do członków grupy. Zatrzymali 12 osób, w tym herszta grupy. Zabezpieczono mienie ruchome o wartości ponad 1,5 miliona złotych, w tym luksusowe samochody, drogie zegarki o wartości nawet 100 tys. zł i biżuterię, skuter wodny a nawet torbę ze złotem i platyną wycenionymi na blisko 500 tys. złotych, a także odzyskany został kradziony mercedes cls. Zabezpieczono także cysterny z olejem i kilkadziesiąt tysiąclitrowych zbiorników do przewożenia paliwa oraz odkryto skład wyrobów (torebki, buty, ubrania) z podrobionymi znakami towarowymi znanych marek. Członkowie grupy podejrzani są o wprowadzanie do obrotu paliw bez opłaconego podatku od towarów i usług, opłaty paliwowej i akcyzy przy wykorzystaniu działalności kilku firm. W środę zostali doprowadzeni do Sądu Rejonowego w Siedlcach. Siedmioro z zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych. Może im grozić do 10 lat więzienia. Jak wynika z posiadanych informacji, działania tych osób mogły doprowadzić do uszczuplenia należności skarbu państwa na łączną kwotę nie niższą niż 25 milionów złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone dalsze zatrzymania.

źródło: KWP zs. w Radomiu

Facebook