Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej

źródło: Policja Lubelska

W wyniku przeprowadzonej realizacji przez Biuro do Walki z Cyberprzestępczością KGP przy współpracy z policjantami Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz Biura Operacji Antyterorystycznych KGP, Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji w Warszawie, Radomiu, Białymstoku i Łodzi rozbito międzynarodową grupę przestępczą, która dokonywała oszustw metodą „na policjanta” w stosunku do obywateli Chin.

Zatrzymani dokonywali oszustw na szkodę obywateli Chin. Sprawcy stosowali różne socjotechniki, dzięki którym pokrzywdzeni wykonywali przelewy bankowe na rachunki wskazywane przez sprawców. Pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd, co do rzekomo prowadzonych przeciwko nim postępowań karnych. Sprawcy działali w różnych lokalizacjach na terenie Polski oraz Chin. W luksusowych domach wynajmowanych na terenie całego kraju prowadzone były centra komunikacji teleinformatycznej. Przebywający w nich członkowie grupy pośredniczyli w dokonywaniu oszustw. Na skutek przestępczej działalności pokrzywdzeni obywatele Chin stracili co najmniej 1 milion 800 tysięcy Euro.

Zatrzymanych do tej sprawy jest już  50 osób. Przy zaangażowaniu prokuratorów i funkcjonariuszy z Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i szeregu innych jednostek, dziś przeprowadzono przeszukania w 5 miejscach na terenie Lublina, w 2 podwarszawskich miejscowościach oraz w Krakowie. W rezultacie tych działań zatrzymano łącznie 50 osób. 48 z nich to Chińczycy, w tym z Tajwanu. 2 zatrzymane osoby są narodowości polskiej.  Na terenie Lublina zatrzymano główną organizatorkę przestępczej działalności i zabezpieczono przy niej 100 000 zł. Podczas przeszukań ujawniono również i zabezpieczono m. in. karabin M16 oraz dubeltówkę.
Niezwłocznie po wykonaniu wszystkich czynności procesowych związanych z przeszukaniami wszystkie zatrzymane osoby zostaną doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie zostaną przesłuchanie. Za czyny będące przedmiotem tego postępowania grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Szersze informacje na temat tego postępowania i zarzutów stawianych zatrzymanym zostaną przedstawione po wykonaniu wszystkich czynności procesowych z udziałem podejrzanych.
źródło: Policja Lubelska
Facebook