Kotlet z zupą.”Diler gwiazd” Piotr Krysiak [recenzja]

fragm.okładki/Wydawnictwo Deadline

Po co ludzie ćpają? Dlaczego z błogim namaszczeniem wciągają do nosa świństwa zmieszane z potłuczonym szkłem? Na co im do licha ten koks? Ktoś powie: cóż to za prozaiczne pytania, nudne, nieżyciowe. To tak, jakby autorka recenzji nigdy sama nie wciągała. W rzeczy samej, taka jest prawda. Nigdy nie skusiły mnie narkotyki. Nie wiem jak to jest, gdy drżą ręce i czekasz na działkę. Gdy w nocy dzwonisz do dilera, bo nie jesteś w stanie wytrzymać, a on – Diler – jest twoim bogiem, przekleństwem. Twoją porażką. Gdzie zatem znajduje się granica między dobrą zabawą, a uzależnieniem? A może granica ta jest ledwo widocznym obłokiem, kłębkiem dymu, oparem? Być może ona w ogóle nie istnieje?

O książce „Diler gwiazd” Piotra Krysiaka wiadomo już całkiem sporo. Media sprawnie i chętnie wyssały ciekawsze wątki sensacyjne, obyczajowe, by zakomunikować światu: Tak Ćpają Gwiazdy. Właśnie tak wygląda medialno-celebrycko-biznesowy schemat w kryształowym, narkotykowym obiegu. Parabola życia i śmierci, śmierdzącej kasy, braku hamulców, wreszcie braku litości. Diler nie Anioł. A skoro tak, to dlaczego wyznawano mu miłość? Dlaczego za nim tęskniono? Ile był w stanie zrobić dla swoich cudownych klientów i jaką cenę za działkę byli oni w stanie mu zapłacić? „Diler gwiazd” to historia o upadku obyczajowości i godności człowieka. O iluzji wspaniałości natury ludzkiej. Celebryci znani z pierwszych stron gazet, z ciekawych programów telewizyjnych, ludzie, których podziwiamy, okazują się być słabi, prości, a nawet nieprzyzwoici. Posługują się rynsztokowym słownictwem, zaś ich kręgosłup moralny zdaje się pękać, wykrzywiać, łamać. Prawda o znanych i lubianych osobach bierze udział w bolesnym zderzeniu z wyobrażeniem czytelnika lub widza. Tak niestety działa show biznes, tak się bawi elita gwiazd. Smutny kokainowy pejzaż.

A teraz powiem Wam co szczególnie spodobało mi się w książce Piotra Krysiaka. Przede wszystkim ciekawie udokumentowane notatki służbowe policjantów rozpracowujących dilera. Idealnie rozrysowana siatka połączeń, zależności, mechanizmów działania dilerskiego podziemia. Specyficzny narkotykowy slang, a także funkcjonariuszka Policji działająca jako PPP. Czy wiecie co ze „świeżym misiem” zrobił pan prokurator? Jak zakończyła się operacja „Czarny” i czy maczała w tym palce „Madonna”? Piotr zdobył u mnie sporo punktów, zwłaszcza za wzbogacające moją wiedzę wywiady z oficerami KGP. W porównaniu do „Dziewczyn z Dubaju” mamy zdecydowanie mniej stenogramów z podsłuchów, dzięki czemu czytelnik nie jest wymęczony czytaniem bełkotów. Poznaje natomiast ogólny zarys komunikacji dilera z politykami, biznesmenami, gwiazdami. Zresztą o tym, co ci ludzie czuli, gdy prokurator odtwarzał nagrania z ich udziałem także warto przeczytać. Kto się przyznał, a kto kluczył? Kto miał dość i wsypał innych? Jaką cenę zapłacili ludzie ze świeczników, gwiazdy ze szklanego ekranu i czy ta narkotyczna zabawa czegokolwiek ich nauczyła? Jak się ćpa dzisiaj, kto jeździ z białym proszkiem do bogatych? Kto jest dostawcą śmierci, obietnicy świetnej zabawy, przysięgą wyssania ostatniej złotówki? Czy medialna afera dokonała swoistego katharsis w środowisku celebryckich ćpunów? A może nie są ćpunami i nie byli, może nikt z nich nie czuł się nigdy osobą uzależnioną? Myślę, że to nie koniec, a pewien etap wojny z handlarzami i odurzonymi. Walki nierównej, ale być może nie do końca skazanej na porażkę.

Jak zauważyliście, nie szafowałam ani nazwiskami, ani ksywami. Nie to jest według mnie istotą książki. Uważam, że warto sięgnąć po „Dilera gwiazd” po ty, by poznać pewien mechanizm zachowań ludzkich. Słabości, marzeń i koszmarów. Nie oszukujmy się, nie ma znaczenia czy osoba zażywająca narkotyki jest osobą znaną publicznie czy też nie. Nałóg może wciągnąć każdego bez względu na status społeczny. Tego typu książki pozwalają także rozprawić się raz na zawsze z prawdami i mitami dotyczącymi uzależnień. Dlatego też nie bójmy się konfrontacji wyobrażeń z rzeczywistością. Odłóżmy na bok maskę obłudy i spójrzmy w oczy ludziom, którzy wdepnęli w bagno. I toną. Spotkajmy klientów w ich świecie. Dobrej lektury!

Autor: Piotr Krysiak
Tytuł:
Diler gwiazd
Wydawca:
Wydawnictwo Deadline
Rok wydania:
2018
ISBN:
978-83-94-732530
Liczba stron:
344

Facebook