MUSZĄ ZABIJAĆ I MUSZĄ WIEDZIEĆ JAK ZABIJAĆ „ŻYCIE MAFII. ŚMIERĆ, PIENIĄDZE I MIŁOŚĆ” FEDERICO VARESE [RECENZJA]

fragm.okładki/Dom Wydawniczy Rebis

Tajne kryminalne bractwa, gangi, kartele, mafijne republiki, klany i konfederacje Rodzin. Morderstwa, egzekucje, krwawa rzeż obliczona na setki a może i tysiące osób. Winnych i niewinnych, wpływowych bardziej lub mniej. Mężczyźni wzbudzający strach i kobiety budzące pogardę. Jakie jest prawdziwe oblicze mafii? Jak naprawdę wygląda międzynarodowa sieć powiązań i strefy wpływu organizacji o charakterze mafijnym? Czym się różnią między sobą poszczególne mafie, jakie mają zasady, rytuały i kodeksy postępowań?

Zdawać by się mogło, że na temat struktur mafijnych, słynnych i owianych legendą bossów wiemy już niemal wszystko. Mogłoby się nawet zdawać, że mafia znajduje się gdzieś daleko od nas, a my możemy sobie żyć w poczuciu bezpieczeństwa. Nic bardziej mylnego. Choć faktycznie o historii sycylijskiej cosa nostry, japońskiej yakuzy, czy neapolitańskiej camorry wiemy sporo, nadal nie wiemy wszystkiego. Nie znamy kulis i metod działania współczesnych szefów mafii, nie wiemy jak dziś traktowane są kobiety w strukturach mafijnych, jaką rolę odgrywają służby specjalne w relacjach z mafią. Czy jest współpraca, a może strategia wzajemnego zwalczania oraz ocean obustronnej nienawiści i pogardy? Wreszcie, prawdopodobnie sami nie doceniamy jeszcze zagrożenia jakie niesie ze sobą funkcjonowanie mafii na całym świecie.

Każda pojawiająca się na rynku wydawniczym pozycja traktująca o mafii jako o raku trawiącym liczne państwa, bez względu na system, politykę i gospodarkę, zasługuje na zwrócenie szczególnej uwagi. Mafiosi to nie groźni chłopcy zajmujący się wyłącznie haraczami, praniem brudnych pieniędzy, handlem ludźmi czy zarządzaniem doskonale prosperującym kombinatem narkotykowym. To nie są rodzime płotki, które zadowolą się drobnymi sumami. Mówimy o ludziach naprawdę niebezpiecznych, mających niewyobrażalną władzę, zasiadających w kluczowych instytucjach, mających szerokie wpływy i jeszcze szersze możliwości działania. Mówimy o systemie doskonale zorganizowanym, organizacji zarządzanej na najwyższym poziomie managementu z niezwykle zdolnymi przywódcami pełnymi charyzmy oraz miłości do władzy i pieniędzy.

Kryminolog Federico Varese dotarł do wielu ciekawych materiałów, chociażby do nagrań z policyjnych podsłuchów. Odbył podróż w niebezpieczne rejony, spotkał się twarzą w twarz z najciemniejszym elementem mafii, po to, aby przekazać czytelnikowi prawdziwy, a nie wykreowany przez wyobraźnię reżyserów, obraz mafii. Organizacji przestępczej działającej tu i teraz, dziś i jutro, mafii bazującej na bogatej przeszłości i solidnych fundamentach. Książka „Życie mafii” stanowi bogaty przewodnik nie tylko po kryminalnym, bandyckim, pełnym podłości i okrucieństwa świecie mafiosów. To również doskonałe psychologiczne studium ludzkich słabości, namiętności i tragicznych historii. Historii ludzi, których zgubiła pycha, chciwość, paranoja i kłamstwo, a także gigantycznych rozmiarów pragnienie posiadania zarówno dóbr materialnych jak i niematerialnych. Federico przybliża historie mafii rosyjskiej, opowiada o worach i ich rytuałach oraz tradycjach. Przywołuje losy nieszczęśników, którzy zginęli torturowani w wielogodzinnych męczarniach. Dzięki dogłębnej analizie czytelnik może przyjrzeć się z bliska hongkońskim triadom owianym nimbem tajemniczości, czy dowiedzieć się jak wyglądają ceremonie „stworzenia” i wykluczenia członków. Czego oczekuje się od mafioso, czego zaś on może oczekiwać od rodziny oraz jak powstają oddolne stowarzyszenia niekwestionowane autorytety.

Niezwykle ciekawa książka uchylająca rąbka tajemnicy, świata mistycznego, dziwnego, niezrozumiałego do końca dla człowieka, który o mafii tylko słyszał, bądź wyrobił sobie o niej zdanie na podstawie kilku filmów. „Życie mafii” można czytać po kolei od pierwszej strony do ostatniej, można także czytać wybiórczo, poszczególne jej rozdziały, w zależności od tego, co nas najbardziej interesuje: polityka, miłość, zarządzanie a może śmierć. Fascynująca lektura dla tych, którzy do tej pory nie interesowali się zagadnieniami mafii, jak i dla tych, którzy nie przejdą obojętnie obok każdej mafijnej nowości. Mnóstwo cennych informacji dotychczas niepublikowanych, które wreszcie mogły ujrzeć światło dzienne. Ciekawostki dotyczące wewnętrznych struktur mafii, zróżnicowanych kulturowo, posiadających podobne zasady. Bogata historia poradzieckich gangów, kulisy zarządzania międzynarodową siatką przestępczą, skorumpowani gliniarze i wykorzystanie mafii do rozgrywek polityczno-gospodarczych. Zachęcam do podróży u boku Federica, wybierzcie się na spotkanie z prominentnymi worami, udajcie się tropem Dziada Hasana, spójrzcie w oczy Toglianowi Togliatyńskiemu. Poznajcie krwawe tradycje, żelazne zasady i wiecznie kulejącą politykę antymafijną. Jest coś w tym wszystkim przerażającego. Jakaś niemoc ze strony służb i czołowych przywódców państw. Są także i nowoczesne technologie, statuty i konstytucje umacniające hybrydowe struktury mafijne.

Książka zdecydowanie warta uwagi. Bogato udokumentowane zdarzenia z życia bossów, ciekawie opisane historie dawne jak i te współczesne ukazujące prawdziwe oblicze mafii działającej na całym świecie. Historie nie pozostawiające złudzenia co do przyszłości mafii i jej wpływów. Chciałoby się zdradzić jeszcze kilka arcyciekawych wątków poruszonych na łamach „Życia mafii”, ale tego nie uczynię, gdyż byłoby to ze szkodą dla czytelnika. Cała przyjemność z czytania Varesa wynika ze stopniowego odkrywania kolejnych kart i powiązań. Z łączenia faktów, do których sam autor zachęca poprzez liczne odniesienia do źródeł. Stawiając w końcu kropkę, zachęcam zarówno do lektury „Życia mafii” jak i do dyskusji oraz refleksji nad rolą, siłą i gigantycznym wpływem mafii na naszą rzeczywistość, także wirtualną.

Autor: Federico Varese
Tytuł:
Życie mafii. Śmierć, pieniądze i miłość
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Rok wydania:
2019
ISBN:
978-83-8062-549-5
Liczba stron:
368

Premiera: 3 września 2019

Facebook