Światowy fenomen literacki „Frankenstein w Bagdadzie” Ahmed Saadawi

fragm.okładki/Wyd.Znak Literanova

Hadi, zapijaczony sprzedawca staroci, włóczy się ulicami ogarniętego wojną Bagdadu i zbiera fragmenty rozerwanych wybuchami ciał. Wieczorami mozolnie je zszywa. Gdy jego dzieło jest na ukończeniu, twór niespodziewanie znika. Wkrótce przez miasto przetacza się fala tajemniczych morderstw.

Niedowidząca staruszka Eliszeba od dwudziestu lat czeka na powrót syna, który zaginął w czasie wojny iracko-irańskiej. Gdy pewnego dnia ktoś puka do jej drzwi, kobieta bez słowa wpuszcza do domu mężczyznę ze zmasakrowaną twarzą, sądząc, że to jej ukochany Daniel. Zło – raz zaproszone do świata ludzi – zaczyna się w nim panoszyć i zbierać upiorne żniwo…

Frankenstein w Bagdadzie to powieść makabryczna, groteskowa i przesiąknięta czarnym humorem. To także ponadczasowe studium wojny i zła, które nigdy nie zasypia.

Frankenstein w Bagdadzie to więcej niż czarna komedia. Tak jak jej przerażający bohater, składa się z różnych części: thrillera, horroru, komentarza społecznego(…) Saadawi (…) zakreśla atmosferę rozdartego wojną Bagdadu szybkimi pociągnięciami pióra, wybierając szczegóły, dzięki którym czytelnik jest w stanie poczuć, a nawet posmakować, bezpośrednie skutki wybuchów, których niemało w tej książce”.

– Financial Times

Frankenstein w Bagdadzie powstał po inwazji Stanów Zjednoczonych na Irak. Bagdad opisany przez Saadawiego, jest miastem pełnym sprzeczności. Ludzie próbują tu żyć normalnie, zdążyć rano do pracy, zrobić zakupy na targu. Ale jest też drugie, przerażające oblicze tego miasta, w którym mieszkańcy zbierają w płótna szczątki rozrywanych przez bomby bezimiennych przechodniów. Ta książka to ostry portret geopolitycznej nieudolności, fałszywej moralności i horroru wojny.

Ahmed Saadawi to iracki pisarz, poeta, scenarzysta i dokumentalista. Zdobywca Międzynarodowej Arabskiej Nagrody Literackiej 2014, finalista The Man Booker International Prize 2018.

Premiera: 18 września

źródło:Wyd. Znak Literanova

Facebook