Odzyskane cenne starodruki

źródło: KWP w Rzeszowie

Na początku stycznia policjanci z wydziału kryminalnego ustalili, że z Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu zostały skradzione cenne starodruki. W tej sprawie funkcjonariusze przyjęli zgłoszenie od przedstawiciela Muzeum Kamienicy Orsettich w Jarosławiu. Dotyczyło ono kradzieży 8 starodruków o wartości 86.700 złotych. Kobieta wyjaśniła, że w 2008 r. w parafii został odkryty zbiór starodruków. Księgi zostały przez nią opisane, sfotografowane, skatalogowane i wpisane do ewidencji kościoła.

W związku z organizowaną wystawą z początkiem stycznia 2019 r., pracownica muzeum chcąc dowiedzieć się więcej na temat przedmiotowych ksiąg, zaczęła szukać w internecie szczegółowych informacji o nich. Wówczas ujawniła, że na jednej z aukcji internetowej antykwariatu w Kaliszu wystawiono do sprzedaży osiem ksiąg, właśnie tych, które wcześniej opisywała w zbiorze parafialnym. Okazało się, że księgi zostały zostały skradzione ze zbiorów parafialnych.

Jarosławscy kryminalni przy współpracy z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu zabezpieczyli siedem z ośmiu ksiąg, które znajdowały się w antykwariacie. Policjanci ustalili, że jedna z nich już została sprzedana. Teraz policjanci wyjaśniają, kto jest odpowiedzialny za kradzież starodruków i w jakich okolicznościach trafiły do antykwariatu. W 2008 r. gruntowne prace remontowe prowadzone przy kompleksie kolegiackim doprowadziły do odkrycia zabytkowych książek. Zbiór starodruków stanowi blisko 300 ksiąg. Wśród nich, zdecydowaną większość stanowią starodruki powstałe od XVI do XIX wieku włącznie. Odzyskane przez policjantów księgi to dzieła w większości teologiczne, w języku łacińskim. Najstarsza odzyskana księga została wydana w 1609 r. w Lyonie a najmłodsza pochodzi z 1786 r.

źródło: KWP w Rzeszowie

Facebook