Narzędzia śledcze w rękach FBI. Metody przesłuchań

fragm. okładki/Wyd. Difin

Jak przesłuchują agenci FBI? Na to pytanie zapewne każdy z nas znalazłby odpowiedź posiłkując się wiedzą źródłową, informacjami zamieszczonymi w sieci czy też bazując na scenariuszach znanych seriali kryminalnych. Bez względu na to, czy jesteście porządnymi obywatelami, czy też zmierzacie do tego, aby stać się kryminalistą, wiedza, którą dzieli się z nami Rafał Kwasiński pomaga lepiej zrozumieć psychologiczne mechanizmy rządzące naszymi umysłami. Książka „Metody przesłuchań stosowane przez FBI” stanowi kompleksowe studium rozprawy nad sednem, istotą oraz celem przesłuchiwań prowadzonych przez agentów FBI. Można się zastanawiać, po co nam ta wiedza, skąd bierze się potrzeba zgłębiania czegoś, co dla przeciętnego śmiertelnika wydaje się być sprawą zbędną, odległą. Można iść tym tokiem myślenia, odpuścić, przejść obojętnie. Można też zrobić pierwszy krok, sięgnąć po „Metody przesłuchań stosowane przez FBI” i przepaść w gąszczu kryminalistycznej wiedzy, tak po prostu. Dzięki takim osobom jak Rafał Kwasiński, podróż w głąb umysłów przesłuchujących i przesłuchiwanych staje się łatwiejsza, ciekawsza i o wiele bardziej przystępna.

Jeśli interesują Was psychologiczne aspekty prowadzenia trudnych rozmów z osobowymi źródłami informacji, chcecie dowiedzieć się jakiego klucza użyć, by otworzyć drzwi do świata przestępców, a może zastawiacie się jak za pomocą proksemiki wydobyć z „klienta” prawdę – koniecznie zapoznajcie się z treścią książki „Metody przesłuchań stosowane przez FBI”. Autor w sposób czytelny, przejrzysty, konsekwentny krok po kroku objaśnia metody, strategie, struktury oraz koncepcje prowadzenia przesłuchań. Dzięki licznym przykładom, odwołaniom do praktyki i wiedzy agentów FBI, Czytelnik pozostaje w centrum informacji o kluczowych aspektach prowadzenia przesłuchań, czynnikach wpływających na ich powodzenie, jak i na fiasko. W jaki sposób należy przygotować się do prowadzenia przesłuchania, do czego służy krzyżowe profilowanie behawioralne uczestników przesłuchania, jaki jest cel działań sprawdzających o charakterze pozaprocesowym? Na te oraz setki innych pytań odnoszących się do problematyki przesłuchań odpowiedzi znajdziecie w publikacji Rafała Kwasińskiego.

Wiedza dotąd owiana mgiełką tajemniczości wreszcie jest na wyciągnięcie ręki. Warto korzystać z takiego dobrodziejstwa, jeśli interesują nas psychologiczne pułapki, w które prędzej czy później wpadają osoby podejrzewane. Publikacja jest także doskonałą okazją do poznania mowy ciała, która zdradza o wiele więcej niż słowa. Jestem przekonana, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, że jest to jedna z nielicznych książek do której z przyjemnością można wracać wiele razy. Według mnie najciekawszym rozdziałem jest ten poświęcony metodom prowadzenia przesłuchań stosowanych przez FBI. Konkretne, wyczerpujące wskazówki, szczegółowe omówienia metod i podejść praktykowanych z uwzględnieniem profilu sprawcy. Autor poddaje analizie kolejne etapy przesłuchania, wskazując na konteksty kulturowe, specyficzne cechy i różnice w przepisach prawa. Posiłkując się praktyką śledczą FBI wprowadza nas w świat NLP, modeli cylindryczych, strategii komunikacyjnych oraz instrumentów niezbędnych do prowadzenia działań wykrywczych i postępowań karnych. Jest to podróż w jedną stronę, w fascynujący świat magii i mocy stawianych pytań.

Publikacja „Metody przesłuchań stosowane przez FBI” powinna trafić w ręce i na biurka polskich śledczych, do studentów wydziału prawa, przyszłych adwokatów, radców prawnych, prokuratorów i sędziów. Idealne źródło wiedzy dla kryminalistyków, kryminologów i wiktymologów. Książka dla wszystkich, których interesuje psychologia śledcza, którzy doskonale wiedzą, że za maską zwyrodnialca, bandyty, gwałciciela kryje się człowiek, do którego trzeba umieć znaleźć właściwą drogę – w przeciwnym razie prowadzone śledztwo może okazać się porażką śledczych. Oczywiście wiedza ta może się przydać także w innych obszarach życia społecznego, w biznesie, administracji publicznej i w naszych codziennych relacjach z drugim człowiekiem. W końcu każdy z nas kłamie i każdy staje się ofiarą kłamców, stąd warto wiedzieć i widzieć więcej niż inni.

Autor: Rafał Kwasiński
Tytuł:
Metody przesłuchań stosowane przez FBI
Wydawca:
Wydawnictwo Difin SA
Rok wydania:
2020
ISBN:
978-83-8085-176-4
Liczba stron:
366

Facebook