„Kryminalne akta inspektor Biskupskiej” – Rurabomber

źródło: Kommitet PR

Sprawy kryminalne, którymi żyła cała Polska, pod lupą najsłynniejszej policjantki w kraju. Inspektor Grażyna Biskupska – najsłynniejsza kobieta oficer polskiej służby mundurowej – w kolejnej produkcji własnej CBS Reality opowiada o pięciu sprawach, którymi ponad 20 lat temu żyła Warszawa, a razem z nią cała Polska. Była policjantka, która pracowała przy analizowanych w programie śledztwach, w 4. odcinku serii przedstawi kulisy pracy swoich kolegów i koleżanek podczas dochodzenia prowadzonego w sprawie wybuchów bomb na warszawskiej Pradze.Grażyna Biskupska oraz zaproszeni przez nią do programu eksperci powrócą do dochodzenia prowadzonego w sprawie eksplozji, do których dochodziło w 1998 roku na warszawskiej Pradze.

W Warszawie lat 90. wybuchy bomb były na porządku dziennym. Ścierały się grupy przestępcze, wymuszano haracze i podkładano ładunki wybuchowe, żeby przekonać opornych do zapłaty. Policyjna sekcja minersko-pirotechniczna miała ręce pełne roboty. We wrześniu 1998 roku na Pradze Północ doszło do serii eksplozji. Ładunki wybuchowe umieszczane były w kawałkach rur i podkładane w blokach i kamienicach. Wszystkie ataki miały kilka cech wspólnych – do wybuchów dochodziło rano, a ukryte w reklamówkach bomby zbudowane były z ładunków umieszczonych w kształtkach hydraulicznych, zawsze pomalowanych na zielono. Dla zwiększenia siły rażenia sprawca dodawał do środka gwoździe. Ładunki różniły się sposobem odpalania – raz był on mechaniczny, innym razem elektryczny. Bomby podkładane były najczęściej na klatkach schodowych, w piwnicach i przy zsypach, a eksplodowały przy przenoszeniu.

źródło: Kommitet PR

Nie wiadomo było, kto jest celem tych zamachów, nikt nie żądał okupu, żadna z grup zorganizowanych nie przyznawała się do ataków, a ofiarami padali niewinni ludzie. Jedno stało się pewne: na terenie Warszawy działał seryjny bombiarz. Mieszkańcy Pragi żyli w strachu – nie było wiadomo, kiedy i gdzie sprawca, nazwany przez media Rurabomberem, znów zaatakuje. Przez cztery miesiące terroryzował on prawobrzeżną Warszawę. W tym czasie podłożył ładunki w czterech praskich blokach i pod mostem Poniatowskiego. Eksplodowało w sumie pięć bomb, a trzy osoby odniosły obrażenia, w tym dwie zostały ciężko ranne. Policja musiała działać szybko, aby zapobiec kolejnym atakom i ofiarom. Biegli od materiałów wybuchowych i portretów psychologicznych pracowali w pocie czoła nad ustaleniem profilu sprawcy.

W tym czasie inspektor Grażyna Biskupska zajmowała się tworzeniem nowego wydziału przy Komendzie Stołecznej Policji – Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw. Rozpracowanie Rurabombera było jednym z jego pierwszych zadań. Dzięki wytężonej pracy policjantów oraz ekspertów w styczniu 1999 roku zespół odniósł pierwszy sukces: aresztowano seryjnego bombiarza z warszawskiej Pragi.

Inspektor Grażyna Biskupska i zaproszeni przez nią do programu eksperci jeszcze raz prześledzą sprawę Rurabombera. Dla wszystkich jest to nie tylko skomplikowane śledztwo, ale przede wszystkim wspomnienie wyścigu z czasem, aby uchronić kolejne ofiary przed atakiem zamachowca. O tym, w jaki sposób policji udało się zatrzymać bombiarza będzie można dowiedzieć się 23 listopada o 22:00 z 4. odcinka serii „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej”. Powtórka w czwartek 26 listopada o 21:00 i niedzielę 29 listopada o 22:00.

W 5. i ostatnim odcinku programu inspektor Biskupska powróci do śledztwa prowadzonego w sprawie brutalnego napadu na konwojentów w Warszawie. Emisja w poniedziałek 30 listopada o 22:00 na kanale CBS Reality. Powtórka w czwartek 3 grudnia o 21:00 i w niedzielę 6 grudnia o 22:00. Cały sezon składający się z pięciu odcinków będzie można zobaczyć raz jeszcze 26 grudnia od 21:00 na CBS Reality.

źródło: Kommitet PR

Facebook