Zabójcy w rękach policji

źródło: Policja

5 grudnia br. w godzinach popołudniowych, małopolska Policja otrzymała informację, o pożarze budynku mieszkalnego w Stryszowie i ewentualnych osobach uwięzionych wewnątrz budynku. Na miejsce skierowano służby ratownicze. W trakcie akcji gaśniczej, w której brali udział zarówno strażacy PSP jak i druhowie OSP, w pomieszczeniach budynku znaleziono ciała dwóch osób, 53-letniego mężczyzny oraz jego 58-letniej szwagierki. 33-letni mężczyzna, syn kobiety, z poparzeniami, ale również z obrażeniami zadanymi ostrym narzędziem trafił do szpitala.

Po zakończeniu akcji gaśniczej prokurator z udziałem policjantów przeprowadził na miejscu oględziny miejsca zdarzenia i zwłok. Ciała zostały skierowane do Zakładu Medycyny Sądowej MS CMUJ celem przeprowadzenia sekcji i ustalenia przyczyny zgonu. Z uwagi na panujące na miejscu zdarzenia warunki, oględziny, podczas których były zabezpieczane ślady i dowody kontynuowano również 6 grudnia br. Zabezpieczono także dostępny monitoring oraz ustalono i przesłuchano świadków.

Według ustaleń śledczych kilka godzin przed pojawieniem się ognia, na posesji pojawiło się dwóch obcych mężczyzn, których działanie wywołało pożar oraz doprowadziło do śmierci przebywających w domu dwóch osób i obrażeń u trzeciej. Sprawa została wszczęta przez Prokuraturę Rejonową w Wadowicach właśnie pod tym kątem, a czynności w sprawie zostały zlecone policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach i Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Wytężona praca śledczych bardzo szybko doprowadziła do ustalenia tożsamości sprawców, którymi okazali się 32-letni Mateusz R. ostatnio zamieszkujący na Śląsku i 30-letni Piotr G. – pochodzący z powiatu wadowickiego. Osoby te nie zostały zatrzymane, ponieważ uciekły na teren innego województwa, a następnie za granicę. Tropy prowadziły do Holandii.

Wydział Kryminalny KWP w Krakowie nawiązał zatem kontakt z panem Bertusem Kleijerem – oficerem łącznikowym Policji przy Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie. Policjant ten dokonał sprawdzeń na terenie swojego kraju i ustalił, że 7 grudnia br. sprawcy wraz z bratem jednego z nich – Patrykiem R. zostali zatrzymani w Groningen przez miejscową policję w ramach realizacji ich własnej sprawy kryminalnej.

Tego samego dnia, w Polsce Prokuratura Rejonowa w Wadowicach wobec Piotra G. i Mateusza R. wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów zabójstwa i usiłowania zabójstwa oraz rozboju z niebezpiecznym narzędziem, natomiast wobec Patryka R. wydano zarzut poplecznictwa.

W związku z otrzymaną informacją o zatrzymaniu na terenie Królestwa Niderlandów, 8 grudnia br. wystąpiono do Sądu Rejonowego w Wadowicach o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec trzech zatrzymanych. Sąd przychylił się do wniosków jedynie odnośnie Mateusza R. i Piotra G.

9 grudnia br. uzyskano Europejski Nakaz Aresztowania wydany przez Sąd Okręgowy w Krakowie, wobec Mateusza R. i Piotra G., który został wdrożony do wykonania. Strona niderlandzka obecnie zatrzymuje podejrzanych już do naszej sprawy.

Tymczasem wykonano czynności procesowe z kolejną osobą zatrzymaną, Bartoszem K., który stanął pod zarzutem poplecznictwa i posiadania narkotyków. Wobec niego zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci oddania pod dozór Policji, poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju. W Prokuraturze Rejonowej w Wadowicach wykonywane są także czynności procesowe wobec innych osób.

źródło: KWP w Krakowie

Facebook