Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej

źródło: KWP w Lublinie

Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, w tym śledczy z zespołu zajmującego się zwalczaniem handlu ludźmi kompletowali i weryfikowali informacje oraz dowody na przestępcze działanie grupy, której członkowie czerpali korzyści majątkowe z prostytucji. Sprawa prowadzona była w ramach śledztwa nadzorowanego przez Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Praca operacyjna śledczych pozwoliła na wytypowanie poszczególnych członków zorganizowanej grupy, a także określenie ich roli w całej strukturze.

Do realizacji tej sprawy doszło w miniony piątek. Kryminalni przy wsparciu funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji a także policjantów z innych wydziałów KWP, weszli na teren działających agencji towarzyskich mieszczących się w Lublinie. W wyniku działań zatrzymanych zostało sześć osób biorących udział w tym przestępczym procederze. Lubelskich kontrterrorystów wsparli koledzy z CPKP BOA i SPKP w Białymstoku.

Do zatrzymania jednego z członków grupy doszło pod Lublinem. W trakcie zorganizowanej przez policjantów zasadzki zatrzymany został 41-letni mieszkaniec powiatu lubelskiego, który próbując uciec funkcjonariuszom volkswagenem doprowadził do zderzenia z radiowozem. W wyniku przeprowadzonych działań zatrzymano łącznie czterech mężczyzn, mieszkańców powiatu lubelskiego w wieku 37, 41, 50 i 60 lat a także dwie kobiety: 50-letnią mieszkankę Lublina oraz 42-letnią obywatelkę Ukrainy.

Z ustaleń śledczych wynika, że działalnością grupy kierował 50-letni mieszkaniec Lublina, który organizował usługi seksualne na terenie województwa lubelskiego oraz Ukrainy,m.in. w jednym z domów w Lublinie. W ramach podziału ról i zadań członkowie grupy organizowali ochronę, transport oraz zamieszczenie ogłoszeń na portalach internetowych dla świadczących usługi seksualne kobiet. Zatrzymany 41-latek wynajmował mieszkanie w Lublinie w celu uprawiania prostytucji przez jedną z kobiet. Dowoził ją do mieszkań klientów oraz hoteli. Z uzyskanych pieniędzy, czynił sobie stałe źródło dochodu.

Podczas przeszukań w jednej z agencji zabezpieczono około 35 tysięcy złotych, a także gotówkę w obcej walucie, kilkanaście telefonów komórkowych, terminal płatniczy, komputer, kasę fiskalną oraz dokumenty i zapiski. Zatrzymani zostali osadzeni w policyjnym areszcie, skąd zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Tam wszyscy usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i czerpania korzyści z uprawiania prostytucji. Sąd zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Za przestępstwo ułatwiania prostytucji i czerpania korzyści majątkowej oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Przestępstwo kierowania zorganizowaną grupą przestępczą zagrożone jest natomiast karą do 10 lat pozbawienia wolności.

źródło: KWP w Lublinie

Facebook