Kryminalne śledztwa PRL

źródło: KOMMITET PR

Seria „Kryminalne śledztwa PRL” przenosi widza w czas absurdów, szemranych interesów i cenzury. O zbrodniach często mówiło się dopiero wtedy, kiedy milicja zdołała złapać mordercę, co wymagało wielkiej determinacji ze strony śledczych. Premiera pięcioodcinkowej serii odbędzie się we wtorek 3 sierpnia o 22:00 na antenie CBS Reality.

Pięcioodcinkowy serial dokumentalny „Kryminalne śledztwa PRL” ukazuje pracę grup dochodzeniowych poszukujących sprawców morderstw w tym pełnym absurdów czasie. Przyjrzymy się działaniom funkcjonariuszy od odkrycia zbrodni, przez zdobywanie kolejnych tropów – nie zawsze trafnych – aż po identyfikację i ujęcie mordercy. W tym programie widz staje się częścią kryminalnego dochodzenia, pełnego zwrotów akcji i prawdziwych emocji.

Mordercy atakowali z zimną krwią, dokonywali najbrutalniejszych zabójstw. Niektórzy z nich dopuścili się kilkunastu morderstw, a przed sądem nie okazywali ani krzty skruchy. Gdyby działali na Zachodzie, ich historie pojawiłyby się na pierwszych stronach gazet – a śledztwa zmierzające do ich wykrycia byłyby inspiracją do scenariuszy hollywoodzkich filmów.

Dla milicji odnalezienie napastników było nie lada wyzwaniem. Praca bez komputerów, kamer, czasem nawet telefonów, z niedoskonałymi technikami kryminalistycznymi i do tego wśród politycznych nacisków i niechęci społeczeństwa nie ułatwiała dochodzenia. Jak radzili sobie milicjanci z jednej strony dysponując tak niewieloma narzędziami, a z drugiej mając przeciwko sobie nieprzewidywalnych morderców?

Seria analizuje śledztwa dotyczące zbrodni m.in. Edmunda Kolanowskiego, Joachima Knychały czy Pawła Tuchlina. Opowiedzą o nich świadkowie: emerytowani milicjanci, patolodzy, adwokaci, dziennikarze oraz bliscy ofiar, a nawet osoby znające morderców. Opowieść uzupełniają eksperci: profilerzy, seksuolodzy, kryminolodzy, dziennikarze. Wśród nich m.in. Jan Gołębiowski, Paweł Moczydłowski, Joanna Stojer – Polańska, Łukasz Wroński, Marcin Myszka, Przemysław Semczuk, Michał Larek. Autorom dokumentu udało się także dotrzeć do materiałów archiwalnych, akt, zdjęć z miejsca zbrodni czy starych artykułów prasowych.

Sprawców najokrutniejszych zbrodni z czasów PRL połączyło jedno: kara śmierci.

ODCINEK 1. Nekrofil z Poznania (Edmund Kolanowski)

Z trumny w kaplicy na poznańskim cmentarzu znika ciało, z grobów są wykopywane kobiece zwłoki, a w Naramowicach zostaje zamordowana dziewczynka. Wszystkie zbrodnie łączy jedno – ciała są okaleczone w okrutny sposób. Poszukiwanie mordercy-nekrofila stanie się nie tylko jednym z najgłośniejszych, ale i najtrudniejszych śledztw milicji w okresie PRL. Przełom następuje pewnej majowej nocy w 1983 roku. Na cmentarzu w Miłostowie dwóch milicjantów na patrolu widzi mężczyznę, który próbuje wyciągnąć zwłoki kobiety z trumny. Jeden z mundurowych próbuje postrzelić podejrzanego, niestety broń się zacina i mężczyzna ucieka. Jednak pozostawia po sobie ślad… O sprawie nekrofila z Poznania będzie można usłyszeć w dokumentalnym audioserialu Marcina Myszki i Michała Larka – „Sprawa Edmunda Kolanowskiego”.  Autorzy spojrzą na temat z innej perspektywy i podzielą się nowymi odkryciami ze słuchaczami. CBS Reality jest partnerem audioserialu.

ODCINEK 2: Polowanie na bogacza (Stefan Rachubiński)

Jest rok 1965 i społeczność Bydgoszczy żyje w ciągłym strachu – w mieście grasuje „wampir”. Niedaleko ulicy Smukalskiej zostają znalezione zwłoki zamordowanej prostytutki, w różnych miejscach coraz częściej dochodzi do ataków na kobiety na tle seksualnym, a wkrótce w lesie ginie kolejna prostytutka. Jej ciało jest pocięte scyzorykiem, znalezionym na miejscu zbrodni. Milicja prowadzi intensywne śledztwo, przesłuchuje niemal 3 tys. świadków. Funkcjonariusze decydują się na publikację w lokalnej gazecie najpierw zdjęcia ostatniej ofiary, a potem informacji o kolejnych postępach w śledztwie. Dzięki temu odnajdują się nowi świadkowie, a krąg podejrzanych o morderstwo zaczyna się zawężać.

ODCINEK 3: Wampir naśladowca (Joachim Knychała)

Śląsk, lata 70. Na ulicach miast grasuje morderca. 15 kobiet traci życie. Kiedy milicji udaje się postawić przed sądem sprawcę – Zdzisława Marchwickiego, czyli „wampira z Zagłębia” – dochodzi do kolejnych ataków na kobiety. Sposób działania napastnika jest niezwykle podobny do zachowania Marchwickiego. Milicja wznawia śledztwo – zakłada podsłuchy, zastawia pułapki, zbiera kolejne ślady, dowody i zeznania. Tymczasem „wampir” zaczyna atakować także dziewczynki. Przełomem w sprawie jest zeznanie kobiety, która cudem przeżyła napaść i próbę zabójstwa. Milicjanci typują podejrzanego, jednak ten ma mocne alibi…

ODCINEK 4: Głowa w pudełku (Kazimierz Polus)

W Szczecinie na śmietniku zostają znalezione zwłoki dziecka. To 8-letni chłopiec, którego zaginięcie zgłoszono niecałe pół roku wcześniej. Jest rok 1971, mordercy nie udaje się znaleźć. 12 lat później pod Poznaniem milicja zostaje powiadomiona o znalezieniu części ciała mężczyzny. Jego głowę morderca umieścił w kartonowym pudełku. Kiedy śledztwo w tej sprawie utyka w martwym punkcie, milicja decyduje się na opublikowanie zdjęcia głowy w lokalnej gazecie. Dzięki temu zdobywa zeznanie, które okaże się kluczowe dla wytypowania sprawcy.

ODCINEK 5: Skorpion (Paweł Tuchlin)

Koniec lat 70. Na miejscu zbrodni we wsi Niestępowo na Pomorzu, obok zwłok młodej dziewczyny, policja znajduje narzędzie mordu: młotek. Jest na nim nazwa zakładu pracy, w którym zatrudnionych jest 2 tys. osób. Milicjanci przesłuchują pracowników i chociaż nie wyłaniają podejrzanego, mają nadzieję, że szeroko zakrojone działania odstraszą mordercę. Niestety w następnych miesiącach dochodzi do kolejnych zabójstw i ataków na kobiety w całym województwie. Śledztwo przejmuje specjalnie powołana grupa operacyjna „Skorpion”, w której skład wchodzi 11 doświadczonych milicjantów. Napastnik za każdym razem uderza swoje ofiary tępym narzędziem, zabiera drobne kosztowności i onanizuje się nad ich ciałami – nie zostawia jednak żadnych dowodów. Wreszcie popełnia błąd, który zmienia bieg śledztwa.

Premiera serii „Kryminalne śledztwa PRL” we wtorek 3 sierpnia o 22:00 na CBS Reality, kolejne odcinki we wtorki o 22:00.

CBS Reality prezentuje oryginalne produkcje true crime, w tym „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej”, „Zawód: profiler”, „DNA polskich zbrodni”, „Dzieci siostry Bernadetty” oraz brytyjskie seriale produkcji własnej, np. „New Scotland Yard Files” i „Tropami zbrodni”. Oprócz oryginalnych treści kanał nadaje programy oparte na faktach, obejmujące szereg tematów: od autentycznych śledztw prowadzonych przez wydziały zabójstw przy użyciu najnowocześniejszych technik kryminalistycznych po codzienne życie służb granicznych w różnych częściach świata. W tym takie serie jak „Pogrzebani za domem”, „Na straży granic” i „Gliniarze na motocyklach”.

źródło: KOMMITET PR

Facebook