Psy do zadań specjalnych

fragm.okładki/wyd. Rebis

Gdy po ciężkim dniu wracasz do domu, on zawsze cieszy się na twój widok. Wie doskonale, kiedy jest ci smutno i źle lub męczy cię choroba. Od zawsze wierny, gotowy na wybaczenie popełnianych przez ciebie błędów. Przyjaciel na całe życie albo i dłużej. Pamiętasz jak wyglądał początek waszej drogi? Oczywiście, że pamiętasz. To był dzień, który zmienił wszystko. A koniec, jaki był? Ciężki, tragiczny? Nic dziwnego, w końcu odszedł ktoś dla ciebie bardzo ważny. Powiedzieli ci żebyś się nie martwił, że twój przyjaciel biega za tęczowym mostem i czeka, a ty musisz być cierpliwy.

Musisz być niemal tak cierpliwy jak przewodnik psa, jak człowiek, który szkoli czworonoga, by ten naprawiał za nas świat. No dobrze, może nie do końca naprawiał, ale wspierał w działaniach mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Wiesz, był sobie pies, który znajdował zwłoki, pies dla którego liczył się poszukiwany człowiek, żywy lub martwy. Był pies, który nigdy nie przemówił ludzkim językiem, choć doskonale go rozumiał. Wiele Takich Psów zostało powołanych do służby, by ratowały ludzkie życie, odnajdywały zasypanych pod gruzami tracących nadzieję nieszczęśników. By oczyszczały ulice miast z narkotyków ukrytych w najwymyślniejszych miejscach. To właśnie im, cichym bohaterom służącym na co dzień, dla dobra nas wszystkich, poświęcona jest najnowsza książka Katarzyny Olkowicz „Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych”.

To wyjątkowe psy. Wstępują w szeregi Policji, Wojska, Służby Więziennej, Straży Pożarnej a nawet Izby Administracji Skarbowej. Biorą udział w niebezpiecznych i wyczerpujących akcjach, pojawiają się tam, gdzie ich umiejętności są niemal bezcenne. Nie są robotami, choć posłusznie wykonują zlecone im zadania. Wyruszają na prawdziwą misję, a nawet wojnę. O tym, jaką drogę muszą pokonać psy cywile, by stać się psami mundurowymi dowiecie się z publikacji Katarzyny Olkowicz. Autorka w sposób niezwykle ciekawy, z empatią i wrażliwością ukazuje istotę psiej służby na rzecz społeczeństwa. Przewodnicy psów dzielą się z czytelnikami własnym doświadczeniem, anegdotami, wspomnieniami z poszczególnych akcji. Coś się udało, coś nie wyszło. Sukcesy, porażki – jak w życiu. Książka tętni życiem, wymyka się suchej wiedzy weterynaryjnej i behawioralnej. Opisane na jej stronach zdarzenia są autentyczne, prawdziwe, smutne, budzące niekiedy skrajne emocje.

Publikacja z pewnością uwrażliwia, pomaga oczyścić środowisko mundurowych psiarzy z nieprawd, kłamstw i mitów. Bzdur dotyczących metod szkolenia, wypracowywania posłuszeństwa czy przygotowywania na ekstremalne warunki pracy zarówno psa jak i jego przewodnika. Tandem, dualizm, zapachy. Tutaj wszystko ma swój specyficzny zapach, zmysł powonienia rozbudza ciekawość, otwiera umysł na analizę i refleksję nad psim losem. Skoro tak wiele dla nas robią, to co my, ludzie, możemy ofiarować im w zamian? W „Nietypowym mundurowym” poruszono wiele ważnych kwestii dotyczących praw zwierząt, postępowania z psimi emerytami. Z jednej strony blaski i cienie losu czworonogów, z drugiej strony wyzwania, trudności i problemy z którymi muszą się zmierzyć przewodnicy psów. Zachęcam do poznania reminiscencji kynologicznych teamów, które wielokrotnie narażały swoje zdrowie i życie, by uratować człowieka. Nie kalkulowały, nie wahały się, szły tam, dokąd prowadził ich psi nos i służbowy obowiązek.

W moim życiu psy były niemal od zawsze, do dnia dzisiejszego wydawało mi się, że wiem o nich prawie wszystko. Katarzyna Olkowicz uświadomiła mi jak olbrzymią wiedzę należy posiąść, aby w pełni zrozumieć czworonożnego przyjaciela człowieka. Jak wiele wysiłku trzeba włożyć w zbudowanie relacji opartych na pozytywnych emocjach, w wytworzenie więzi, dzięki której zrealizujecie powierzone wam zadania. Przepiękne zdjęcia psów zamieszczone w książce niemal hipnotyzują, nie sposób zapomnieć o oddaniu i poświęceniu tych psów. Jestem pewna, że „Nietypowy mundurowy” zachwyci wszystkich czytelników bez względu na to czy są psiarzami, czy kociarzami. Wysoki poziom merytoryczny sprawia, że oprócz ciekawych historii otrzymujemy solidną porcję wiedzy kynologicznej. Być może ktoś z was marzy o tym, by zostać przewodnikiem psa do zadań specjalnych. Zastanawia się jak wygląda proces szkolenia i późniejsze działania w terenie. Książkę polecam fanom kryminalistyki, w szczególności osmologii, a także osobom zainteresowanym psychologią zwierząt. Mnóstwo ciekawych informacji, które być może rozwieją wiele wątpliwości i nadadzą właściwy kierunek do podjęcia tropu.

Autor: Katarzyna Olkowicz
Tytuł: Nietypowy Mundurowy. Psy do zadań specjalnych
Wydawca: Wydawnictwo Rebis
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 279

Facebook