Kto zdradził Anne Frank

fragm. okładki/ wyd. HarperCollins Polska

23 marca br. nakładem wydawnictwa HarperCollins Polska ukaże się długo oczekiwana relacja z fascynujących, wieloletnich poszukiwań prawdy o tym, kto wydał Anne Frank i jej rodzinę nazistom. Temat podjął zaintrygowany nim Vincent Pankoke, emerytowany agent FBI, który stanął na czele międzynarodowego zespołu badawczego złożonego z ekspertów i wolontariuszy gotowych przeanalizować kilometry archiwów w celu poznania wydarzeń z przeszłości. Ich drogę do prawdy w pasjonujący sposób spisała doświadczona i uznana autorka Rosemary Sullivan, która okraszając fakty plastycznym obrazem pełnego niepokojów wojennego Amsterdamu, wyjawia nam krok po kroku „Kto zdradził Anne Frank”.

Korzystając z nowoczesnej technologii, niedawno odkrytych dokumentów i wyrafinowanych metod śledczych, międzynarodowy zespół ekspertów – prowadzony przez zafascynowanego sprawą emerytowanego agenta FBI – rozwiązał zagadkę, która od zakończenia II wojny świa­towej intrygowała kolejne pokolenia: kto wydał Anne Frank i jej rodzinę? I dlaczego? Ponad trzydzieści milionów osób przeczytało Dziennik Anne Frank, świa­dectwo nastoletniej dziewczyny. Anne pisała go, ukrywając się z rodziną i czterema innymi osobami w amsterdamskiej oficynie w czasie II wojny światowej aż do chwili aresztowania przez nazistów i zsyłki do obozu kon­centracyjnego. Jednak pomimo wielu prac – artykułów, książek, sztuk te­atralnych i powieści – opowiadających historię Anne, nikt jednoznacznie nie wyjaśnił, jak ośmiu ludziom udało się przetrwać przez ponad dwa lata i kto lub co ostatecznie naprowadziło nazistów na ich trop.

Emerytowany agent FBI Vincent Pankoke i jego niestrudzeni śledczy z ogrom­ną pieczołowitością przestudiowali dziesiątki tysięcy stron akt, w tym nigdy wcześniej nie odkrytych. Przeprowadzili też rozmowy z wieloma potomka­mi ludzi, którzy znali Franków. Korzystając z metod opracowanych przez FBI, zespół skrupulatnie odtworzył wielomiesięczny tok wydarzeń poprze­dzający niesławne aresztowanie – i doszedł do wstrząsającego wniosku.

Kto zdradził Anne Frank to pasjonująca relacja z tej misji. Rosemary Sulli­van przedstawia śledczych, wyjaśnia motywy zarówno ukrywających się, jak i ich prześladowców, oraz kreśli sylwetki podejrzanych. Całość dopeł­nia plastycznymi obrazami Amsterdamu z czasów wojny – miejsca, w któ­rym bez względu na zamożność, wykształcenie czy podejmowane środki ostrożności nigdy nie było wiadomo, komu można zaufać.

ROSEMARY SULLIVAN, autorka piętnastu książek, zasłynęła zwłaszcza dzięki niedawno wydanej biografii Córka Stalina. Książka ta ukazała się w dwudziestu trzech krajach, zdobyła Nagrodę Plutarcha Międzynarodowego Stowarzyszenia Biografów i trafiła do finału dwóch innych wyróżnień – przyznawanej przez PEN America nagrody im. Jacqueline Bograd Weld (w kategorii: Biografia) oraz Nagrody Narodowego Koła Krytyków Książki (NBCC).

Inna książka Rosemary, Villa Air-Bel, została wyróżniona nagrodą Kanadyjskiego Towarzystwa Jad Waszem w kategorii: Historia Holokaustu. Rosemary Sullivan ma tytuł profesor emeritus Uniwersytetu Toronto; prowadziła wykłady w Kanadzie, USA, Europie, Indiach i Ameryce Łacińskiej.

źródło: HarperCollins Polska

Facebook