HISTORYCZNE ŚLEDZTWA

Historyczne śledztwa, KOMMITET PR

Seria dokumentalna „Historyczne śledztwa” na nowo odkrywa i bada sprawy, które do dziś pozostają zagadką nawet dla ekspertów wykorzystujących najnowocześniejsze techniki kryminalistyczne. Od starożytnego Egiptu po czasy świetności Hollywood – śmiertelna rana odkryta na szyi mumii, niewyjaśnione zniknięcie dwóch książąt i wątpliwe samobójstwo artysty, to tylko niektóre z historycznych dochodzeń omawianych w sześcioodcinkowym programie, którego gospodynią jest znana z filmów Marvela aktorka – Florence Kasumba. Premiera serialu „Historyczne śledztwa” odbędzie się w poniedziałek 7 lutego o 21:00 na Polsat Viasat History.

Historyczne śledztwa, KOMMITET PR

Ramzes III i spisek w haremie

Ramzes III, który rządził Egiptem w XIII wieku p.n.e., żył w dość burzliwych czasach – na przykład pierwszy strajk w historii miał miejsce właśnie za jego panowania. Nie jest więc chyba zaskakujące, że istniał spisek przeciwko niemu. Według zapisków, nawet syn i jedna z jego żon byli w niego zaangażowani. Ale jak dokładnie zginął Ramzes? Na pierwszy rzut oka nie znaleziono nic podejrzanego w jego mumii, odkrytej w XIX wieku. Jednak wyniki nowoczesnej tomografii komputerowej wykazały, że Ramzes miał głęboką ranę ciętą na szyi, kilka złamań dolnych kończyn oraz brakowało mu palca u nogi. Badania wykazały, że ciosy zostały prawdopodobnie zadane toporem, podczas gdy rana na szyi mogła powstać w wyniku cięcia sztyletem. Ramzes został więc zamordowany.

Jak zmarł Vincent Van Gogh?

Do dziś uważa się, że Vincent Van Gogh popełnił samobójstwo – malarz strzelił sobie w serce podczas pracy w polu. Jednak z powodu braku światków nikt tego nie potwierdził i nie zbadano możliwości popełnienia przestępstwa. W chwili śmierci Van Gogh przebywał w gospodzie, a córka właściciela przybytku zeznała po latach, że malarz wyznał jej, iż próbował się zabić. Słowa artysty potwierdził młody człowiek o nazwisku René Secrétan, który twierdził, że Van Gogh ukradł mu pistolet. Broń została znaleziona prawie 60 lat później na polu, na którym miało dojść do postrzelenia.

Marilyn Monroe: Tajemnicza śmierć ikony

Przedwczesna śmierć jednej z największych ikon filmowych XX wieku do dziś owiana jest tajemnicą. Czy rzeczywiście popełniła samobójstwo w wieku 36 lat? Czy może padła ofiarą spisku z udziałem prezydenta Kennedy’ego? W sierpniu 1962 roku Monroe została znaleziona martwa w swoim mieszkaniu. Szybka autopsja wykazała, że przedawkowała. Niektórzy spekulują jednak, że ikona nie popełniła samobójstwa, lecz została zabita przez Bobby’ego Kennedy’ego lub mafię. Eksperci serii „Historyczne śledztwa” starają się zawęzić krąg możliwych sprawców, odkrywając nowe dowody, przeprowadzając wywiady i odwiedzając miejsce śmierci Monroe, jednocześnie przedstawiając kompleksowe spojrzenie na Hollywood lat 60.

To tylko kilka ze spraw z przeszłości omawianych i badanych w programie „Historyczne śledztwa”. Produkcja przedstawia nowe spojrzenie na stare dowody oraz odnajduje nieodkryte dotąd wskazówki i tropy prowadzące do rozwiązania zagadek sprzed dziesięcioleci, a nawet tysięcy lat.

Premiera serialu „Historyczne śledztwa” odbędzie się w poniedziałek 7 lutego o godzinie 21:00 na Polsat Viasat History. Emisja kolejnych odcinków od poniedziałku do piątku o tej samej porze.

źródło: KOMMITET PR

Facebook