Aktywny strzelec

KWP w Rzeszowie

Jeden z budynków w podrzeszowskiej Jasionce i skup złomu stały się miejscami policyjnych ćwiczeń. Celem policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie oraz żołnierzy Jednostki Wojskowej AGAT było stworzenie warunków, możliwie jak najbardziej zbliżonych do realnych.

Pierwsze sceny rozegrały się na terenie jednej z firm w Jasionce, do której wszedł uzbrojony mężczyzna. Okazuje się, że nie był sam. Drugi z napastników również miał wyznaczone zadanie. Pracownicy firmy są w budynku, część z nich ginie, kilka osób zostaje rannych. Na miejsce zostają skierowane służby, które już wiedzą, że mają do czynienia z tzw. „aktywnym strzelcem”. Zadaniem policyjnych kontrterrorystów było w pierwszej kolejności obezwładnienie i zatrzymanie napastników ukrywających się w pomieszczeniach. Po zatrzymaniu rozpoczęła się akcja ewakuacyjna znajdujących się w budynku osób. Kilkuosobowa grupa pracowników została bezpiecznie wyprowadzona na zewnątrz. Podczas sprawdzania pomieszczeń okazało się, że w jednym z nich została ujawniona nieznana paczka, której zawartość może stanowić zagrożenie. Do sprawdzenia został skierowany robot pirotechniczny.

Kolejnym przećwiczonym elementem było zatrzymanie dwóch niebezpiecznych przestępców w różnych miejscach, którzy uciekali samochodami.  Scenariusz kolejnego dnia zakładał obezwładnienie i zatrzymanie niebezpiecznego przestępcy, który uprowadził autobus wraz z pasażerami. Po ewakuacji, podobnie jak w pierwszym dniu szkolenia, w autobusie ujawniono niebezpieczny ładunek, który został zneutralizowany przez policyjnego pirotechnika.

W ten sposób funkcjonariusze mogli przećwiczyć współdziałanie i usprawnienie procedur współdziałania służb w przypadku wystąpienia szczególnych sytuacji kryzysowych. Wspólne ćwiczenia sprzyjają procesowi tworzenia strategii szkoleniowej w przyszłości.

źródło: Zespół Prasowy KWP w Rzeszowie, Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Rzeszowie

Facebook