Jak pokonać rywali

fragm.okładki "33 strategie wojny" Robert Greene, Joost Elffers/ wyd. Czarna Owca

Przyszło nam żyć w ciekawych czasach, dynamicznie się zmieniających, niestabilnych. W czasach nieustannych przemian, roszad i przetasowań. Informacja podana dziś, jutro, a nawet pod koniec dnia, traci swoją ważność. Historia tworzy się na naszych oczach, na każdej płaszczyźnie naszego życia, w skali mikro i makro. Właśnie tam, na tych różnych piętrach i pułapach, toczymy spory, rywalizujemy, prowadzimy negocjacje. Poznajemy nowych przeciwników i sami się nimi stajemy. Wchodzimy w światy, w których istnieją alternatywne rozwiązania dla przeżyj albo zgiń. Przeżyj i wygraj.

Nakładem wydawnictwa Czarna Owca ukazała się książka Roberta Greena napisana we współpracy z Joostem Elffersem, czyli przez doskonały duet mający olbrzymią wiedzę o władzy. Do rąk czytelników trafia kompendium strategii militarnych, które z powodzeniem można stosować w wielu dziedzinach, także poza wojskiem. W „33 strategiach wojen” przeczytacie o sposobach kierowania wojnami, w tym o prowadzeniu wojen zespołowej, obronnej i ofensywnej. W publikacji zamieszczono dość obszerny rozdział poświęcony niekonwencjonalnym działaniom militarnym. Nie jest to podręcznik z żargonem wojskowym, pretendujący do miana publikacji akademickiej. Nic z tych rzeczy. Poradnik „33 strategie wojny” można czytać wyrywkowo, gdyż każdy z rozdziałów odnosi się do odrębnego zagadnienia. Robert Greene wyjaśnia podstawowe zasady rządzące się wojną, wskazując na najczęściej popełniane błędy. W sposób obrazowy i na przykładach przybliża strategie wielkich przywódców, koncentrując się na wadach i zaletach, siłach i słabościach. Sporo uwagi poświęca polu bitwy, aspektom psychologicznym i emocjom, jakie towarzyszą wojownikom.

Książka idealna dla czytelników chcących zgłębić metody i strategie skutecznego przywództwa. Zainteresowanych wiedzą o różnorodności strategii i sposobach odnoszenia sukcesów na tym polu. Autorzy pokusili się o zamieszczenie licznych sentencji i cytatów z wypowiedzi wielkich autorytetów wojen i przywódców. Dziś, niemal każdy może posiąść sztukę zarządzania i kierowania ludźmi. Dzięki takim publikacjom możemy czerpać z mądrości, wiedzy i doświadczenia dawnych wodzów, bez względu na różnice w kulturze i historii danego kraju. Lektura uzmysławia nam jak wielkie są ukryte koszty wojen, wskazując jednocześnie na istotę racjonalnego przywództwa. Jakie są najlepsze sposoby walki z agresorami? Czy jesteśmy w stanie odkryć sekrety przeciwnika i go zaskoczyć? Która ze strategii gwarantuje powodzenie ataku lub obrony? Serię pytań i odpowiedzi o strategie wojen znajdziecie właśnie w tej książce.

Co ciekawe, wiedzę którą posiądziecie, śmiało możecie wykorzystać w codziennym życiu, w biznesie, polityce, a nawet podczas prowadzenia negocjacji. Idealne rozwiązania nie istnieją, ale istnieją już wypracowane skuteczne metody, które warto poznać, by nie dać się zaskoczyć. Czas, prędkość, droga, umysł. Uczmy się od geniuszy militarnych, nie musimy wywarzać otwartych drzwi. Zachęcam do lektury i poznania słabości przeciwników. Niekonwencjonalna wojna toczy się na naszych oczach, jesteśmy jej świadkami, ogniwem i elementem. Im szybciej uświadomimy sobie skutki i konsekwencje tego stanu, tym łatwiej będzie nam się w tej rzeczywistości odnaleźć. Zachowajmy czujność i zdolność do samodzielnej analizy. Słuchajmy porad ludzi, którzy o wojnach wiedzą znacznie więcej, niż my. Militarna wiedza nie jest reglamentowana, to towar dostępny na rynku. Sięgajmy po niego i czytajmy „33 strategie wojny”.

Autor: Robert Greene we współpracy z Joostem Elffersem
Tytuł: 33 strategie wojny
Wydawca: Wydawnictwo Czarna Owca
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 206

Facebook