Święto czytelnictwa

Akcja szyta na miarę – 2 listopada startuje 9. edycja największego w Polsce projektu promującego czytelnictwo!

Wkrótce rozpocznie się wielkie święto czytelnictwa! Już od dziewięciu lat akcja Czytaj PL bije kolejne rekordy popularności udowadniając, że jest jednym z najważniejszych wydarzeń wspierających kulturę w Polsce.

W tegorocznej edycji organizatorzy stawiają na różnorodność, inkluzywność i łatwą dostępność przekonując, że czytanie jest naprawdę dla każdego. Przedpremierowo, już od 26 października, książki udostępnione w ramach tegorocznej odsłony Czytaj PL będą mogli wypożyczyć uczestnicy 26. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie oraz czytelnicy i czytelniczki portalu LubimyCzytac.pl.

Czytaj PL to całkowicie bezpłatna wypożyczalnia ebooków i audiobooków dostępna przez cały listopad. Dzięki aplikacji Woblink miłośnicy literatury zyskają dostęp do 18 wyjątkowych książek, wśród których znajdą coś dla siebie fani Young Adult, reportaży, literatury pięknej, obyczajowej, kryminałów.

 • Zainteresowanie ubiegłoroczną edycją Czytaj PL, podczas której blisko 165 tysięcy razy pobrano darmowe ebooki i audiobooki, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania! Tak ogromne zaangażowanie czytelników i czytelniczek dodaje nam wiatru w żagle i jest najlepszym dowodem na to, że akcje takie jak nasza mają głęboki sens, chcemy i lubimy czytać – mówi Paweł Polański, prezes księgarni Woblink.com.
 • Staramy się pokazywać, że czytanie książek jest rozwijające, sprawia, że stajemy się bardziej otwarci i lepiej rozumiemy innych ludzi, uwrażliwia w kwestiach istotnych społecznie oraz jest fantastyczną rozrywką. I jest naprawdę dla każdego – niezależnie od płci, wieku, wykształcenia czy poziomu sprawności – dodaje Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Tegoroczna lista lektur jest niezwykle bogata, a formuła akcji uproszczona. 18 starannie wyselekcjonowanych, atrakcyjnych książek dostępnych jest w ramach jednej biblioteki, bez podziału na książki młodzieżowe i dla dorosłych.

 • Zdecydowaliśmy się na połączenie obu bibliotek po wielu rozmowach z czytelnikami. Wierzymy, że każdy, niezależnie od wieku powinien czytać to, na co ma ochotę. Po książkę Young Adult mogą sięgnąć i przeczytać z przyjemnością zarówno nastolatkowie, jak i ich rodzice – mówi Maria Świątkowska, koordynatorka akcji Czytak PL z ramienia KBF.
 • Nie lubimy sztucznych kategoryzacji w literaturze bo prowadząc dialog z czytelnikami doskonale wiemy, że wbrew stereotypowym opiniom kobiety czytają literaturę faktu, mężczyźni sięgają po romanse, a książki wybieramy według potrzeb i możliwości jakie mamy w danym momencie. Czasem jest to reportaż na trudny temat, a innym razem książka, która pomoże się zrelaksować i nas rozbawi. Wszystkie te wybory są w porządku, a każdy tytuł dostępny w naszej bibliotece jest wartościowy i czegoś nas uczy. Lista książek, którą proponujemy jest różnorodna jak świat, w którym żyjemy. Jesteśmy przekonani, że czytanie naprawdę jest dla każdego i każdej z nas – dodaje Martyna Latkowska, koordynatorka akcji Czytaj PL z Księgarni Woblink.com.

Książki dostępne w 9. edycji Czytaj PL:

 1. The American Roommate Experiment, Elena Armas, tłum. Marta Magdalena Borkowska EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Otwarte
 2. Cztery tysiące tygodni, Oliver Burkeman, tłum. opracowanie zbiorowe EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Insignis
 3. Polka w Korei, Agnieszka Klessa-Shin EBOOK I AUDIOBOOK

Wydawnictwo Znak Literanova

 1. Kabalista, Remigiusz Mróz EBOOK I AUDIOBOOK

Wydawnictwo Filia

 1. Muchomory w cukrze, Marta Bijan EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Kobiece / Young
 2. Wiatrołomy, Robert Małecki EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Literackie
 3. Jak płakać w miejscach publicznych, Emilia Dłużewska EBOOK I AUDIOBOOK

Wydawnictwo Znak Literanova

 1. Wiem, co czujesz, Gabriela Gargaś EBOOK I AUDIOBOOK

Wydawnictwo Literackie

 1. Legendy i Latte, Travis Baldree, tłum. Piotr Cholewa EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Insignis
 2. Schronisko, które przestało istnieć, Sławek Gortych EBOOK I AUDIOBOOK

Wydawnictwo Dolnośląskie

 1. Dom Oriona, Julia Fiedorczuk EBOOK I AUDIOBOOK

Wydawnictwo Literackie

 1. Historia na śmierć i życie, Wojciech Tochman EBOOK I AUDIOBOOK

Wydawnictwo Literackie

 1. Niedźwiedź w objęciach smoka, Michał Lubina EBOOK I AUDIOBOOK

Wydawnictwo Otwarte / Szczeliny

 1. Cmentarz osobliwości, Paulina Hendel EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo We need YA / Wydawnictwo Błysk
 2. Motylek, Katarzyna Puzyńska EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Prószyński i S-ka
 3. It starts with Us, Colleen Hoover, tłum. Aleksandra Żak EBOOK
  Wydawnictwo Otwarte
 4. Głusza, Anna Goc EBOOK

Wydawnictwo Dowody

 1. Heartstopper 4, Alice Oseman, tłum. Natalia Mętrak-Ruda EBOOK
  Wydawnictwo Jaguar

Do uszytej na miarę akcji Czytaj PL organizatorzy będą zapraszać w internetowych serwisach literackich, na Facebooku, TikToku i we współpracy z influencerami. Jak co roku, dzięki zaangażowaniu miast partnerskich, Czytaj PL będzie dostępne także w przestrzeni miejskiej.

By cieszyć się bezpłatnym dostępem do ebooków i audiobooków z listy 18 tytułów wystarczy pobrać aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na grafikach promujących Czytaj PL.

9. edycji Czytaj PL będzie towarzyszył konkurs “Zapoczątkuj modę na czytanie”, w którym będzie można wygrać czytniki ebooków marki PocketBook.

Organizatorzy i partnerzy: Woblink, KBF, Kraków Miasto Literatury Unesco, Miasto Kraków

Partner: Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Patronat medialny: Lubimy Czytać

Wydawcy: Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Insignis, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Kobiece, Wydawnictwo Young , Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo Szczeliny, Wydawnictwo We need YA, Wydawnictwo Błysk, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Wydawnictwo Dowody, Wydawnictwo Jaguar

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

źródło: niedoogarnięcia.pl

Facebook