Psy służbowe

Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz

W Akademii Policji w Szczytnie trwają prace zespołu powołanego przez Komendanta Głównego Policji mające na celu opracowanie projektów programów doskonalenia zawodowego centralnego prowadzonego w formie kursów specjalistycznych dotyczących psów służbowych.

W pracach uczestniczą specjaliści z jednostek terenowych Policji, w tym z: Wydziału Prewencji Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, Zakładu Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Wydziału Bezpieczeństwa Informacji i Nadzoru Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, Sekcji Przewodników Psów Specjalnych MTR w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Wydziału Szkoleniowo-Bojowego Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji ,,BOA”. Przewodniczącym Zespołu jest instruktor z Zakładu Prewencji i Profilaktyki Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie kom. Krzysztof Rogowski.

Zespół ma do opracowania aż 15 projektów programów doskonalenia zawodowego centralnego prowadzonego w formie kursów specjalistycznych dotyczących psów służbowych, które wymuszają obszerne zmiany w każdym z nich. W każdym programie przewidzianym dla przewodników psów służbowych planowane jest uwzględnienie zagadnienia obejmującego pierwszą pomoc przedweterynaryjną. Umiejętność rozpoznania zagrożenia i szybkiego reagowania ułatwi późniejsze działanie lekarza weterynarii, co w znacznym stopniu zwiększy prawdopodobieństwo ratowania zdrowia i życia psa służbowego.

W pracach zespołu bierze udział asp. Paweł Sobota – specjalista w Wydziale Szkoleniowo-Bojowym Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji ,,BOA” wraz z psem służbowym Ryjkiem, bo tak nazywa się partner służbowy Pawła. Ryjek to 4 letni owczarek belgijski malinois, który obecnie pełni służbę w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA”.

Do zadań Ryjka należy nie tylko realizacja zadań bojowych, ale również szkoleniowych. Paweł, w ciągu kilku lat wspólnej służby, razem z Ryjkiem zdążyli odwiedzić kilka krajów gdzie mieli okazje ćwiczyć z najlepszymi jednostkami DSI (elitarną policyjną jednostką taktyczną holenderskiego korpusu policji), GSG9 (grupą do działań powietrznych, której zadania obejmują atak z powietrza, spadochroniarstwo i działania z helikopterów w Niemczech), NOCS we Włoszech (Nucleo Operativo Centrale di Sicurezza – dosł. Centralny Oddział Operacyjny ds. Bezpieczeństwa, zajmujący się zwalczaniem terroryzmu, odbijaniem zakładników i ochroną VIPów) czy słowacką jednostką specjalną Lynx. Ich wspólna podróż trwa nadal czasem na granicy państwa, a innym razem ścigając przestępców wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba użycia psów.

 

źródło: Akademia Policji w Szczytnie

Facebook