Śledztwo dotyczące „Torcidy”

cbśp

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Gliwicach kolejny akt oskarżenia w sprawie działania na terenie Śląska zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, która została rozbita przez prokuraturę, policjantów z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Z ustaleń śledczych wynikało, że członkowie gangu mający związek z pseudokibicami jednego ze śląskich klubów sportowych, zajmowali się obrotem znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych. Na swoim koncie mieli także przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, m.in. udział w bójkach i pobiciach, skutkujących również ciężkimi uszczerbkami na zdrowiu, w tym także uczestnictwo w tzw. „ustawkach”. Poza tym śledczy zarzucają im rozboje z użyciem niebezpiecznych narzędzi i wymuszenia rozbójnicze.

Pierwsze uderzenie w gang nastąpiło w listopadzie 2017 roku, kiedy to zatrzymano 11 osób, u których policjanci zabezpieczyli narkotyki, maczety, kastety, pałki teleskopowe i pistolet hukowy. Podczas kolejnych działań zabezpieczono m.in. znaczne ilości środków odurzających i substancji psychotropowych.

Skierowany do sądu akt oskarżenia obejmuje łącznie 47 przestępstw popełnionych przez 8 oskarżonych w okresie od 2014 do połowy 2021 roku. Jest to 20 akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym „Torcidy”, a warto zaznaczyć, że dotychczas prokurator oskarżył już łącznie 197 osób.

źródło: CBŚP

Facebook