Najnowsze

Finansowa karuzela

KWP w Katowicach

Policjanci z będzińskiej komendy zwalczający przestępczość gospodarczą od blisko roku pracowali nad sprawą wyłudzeń finansowych.

Skrupulatna praca śledczych doprowadziła do rozpracowania grupy przestępczej, którą jak się później okazało, kierowała 46-letnia kobieta, reklamująca swoje usługi jako doradca finansowy. Stróże prawa przez ostatnie miesiące gromadzili materiał dowodowy w sprawie, która swój początek miała już w 2019 roku. Mundurowi, działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu, ustalili, że mechanizm postępowania członków grupy zakładał zaciąganie od pokrzywdzonych wysokooprocentowanych pożyczek gotówkowych, pod pozorem inwestowania zebranych środków na potrzeby różnych przedsięwzięć biznesowych. Pokrzywdzonym składano obietnice szybkiego i dużego zysku. W rzeczywistości wpłacone pieniądze stawały się przedmiotem licznych transakcji, mających za zadanie utrudnienie stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia oraz uniemożliwienie ich odzyskania. Okazało się, że członkowie grupy wyłudzone wcześniej środki finansowe przeznaczali za zakup dóbr luksusowych na własne potrzeby.

Na polecenie prokuratora z I Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu mundurowi dokonali zatrzymania 4 osób, co do których ustalono, że mogły brać udział w przestępczym procederze. W zatrzymaniu brało udział 24 policjantów z różnych pionów będzińskiej jednostki. Byli oni wspierani przez stróżów prawa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz KMP w Częstochowie, a podczas przeszukań pomagali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Rzeszowa oraz Zakładu Karnego w Wojkowicach z psami tropiącymi. Policjanci działali w 7 lokalizacjach na obszarze województwa śląskiego. Efektem było zabezpieczenie m.in. gotówki, luksusowych samochodów, urządzeń elektronicznych oraz narkotyków.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu podejrzani usłyszeli łącznie 20 zarzutów. Wysokość strat jest cały czas ustalana i może sięgać nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Na wniosek prokuratora wobec 46-latki Sąd Rejonowy w Sosnowcu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Pozostałe osoby zostały objęte policyjnym dozorem, zakazem kontaktowania się oraz zakazem opuszczania kraju. Ponadto wobec jednej osoby zastosowano poręczenie majątkowe. Podejrzanym grozi nawet 15 lat więzienia.

Dotychczas w sprawie zidentyfikowano kilkunastu pokrzywdzonych. Z informacji posiadanych przez Prokuraturę i Policję wynika, że takich osób może być znacznie więcej. Dlatego wszyscy poszkodowani w związku z przestępczym procederem, którzy dotąd nie zgłosili faktu popełnienia na ich szkodę przestępstwa, proszeni są o kontakt z Prokuraturą Okręgową w Sosnowcu lub Komendą Powiatową Policji w Będzinie.

 

źródło: KWP w Katowicach

Facebook