Oszustwa pod legendą

Policja Dolnośląska

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego i Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z policjantami kryminalnymi z opolskiej komendy wojewódzkiej długie miesiące rozpracowywali międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się oszustwami pod legendą.

Członkowie rozbitej grupy przestępczej, działającej na terenie Wrocławia i innych miejscowości w Polsce oraz na obszarze Republiki Federalnej Niemiec, popełniali przestępstwa na szkodę osób w podeszłym wieku, w wyniku których wyłudzali od swoich ofiar mienie w postaci pieniędzy, biżuterii oraz złota. Sprawcy podając się za funkcjonariuszy policji, prokuratorów i osoby bliskie oraz pozorując działania policji, a także prokuratury, wprowadzali pokrzywdzonych w błąd, w konsekwencji czego wyłudzali od nich kosztowności i pieniądze. Działając w ten sposób oszuści wyłudzili mienie o wartości nie mniejszej niż 700 tysięcy oraz usiłowali wyłudzić kolejne 2 500 000 .

W toku realizacji tej sprawy policjanci zatrzymali na terenie stolicy Dolnego Śląska trzy osoby – członków zorganizowanej grupy. W trakcie przeszukań pomieszczeń mieszkalnych i wynajętych przez zatrzymanych powierzchni magazynowych, funkcjonariusze odzyskali mienie należące do osób pokrzywdzonych w postaci: sztabki złota, złotej biżuterii, znacznej ilości euro oraz dolarów o łącznej wartości nie mniejszej niż 600 tysięcy . Ponadto mundurowi zabezpieczyli procesowo trzy samochody, a także zegarki luksusowych marek należące do osób podejrzanych.

Zatrzymanym przedstawiono łącznie 24 zarzuty popełnienia przestępstw z art. 286 § 1 kk (oszustwo) oraz dodatkowo cała trójka będzie odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Sąd na wniosek prokuratora nadzorującego śledztwo zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Za przestępstwa, o które są podejrzani, grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa jest rozwojowa, funkcjonariusze nadal prowadzą intensywne czynności i planują dalsze zatrzymania. Przy współpracy ze stroną niemiecką ustalane są również kolejne osoby, które padły ofiarą zorganizowanej grupy oszustów i straciły pieniądze, biżuterię oraz inne kosztowności na rzecz zatrzymanych przestępców.

źródło: KWP we Wrocławiu

Facebook