Negocjatorzy policyjni

fragm.okładki "Negocjatorzy policyjni" Radomir Wit/ Wyd. Prószyński i S-ka

Niemal każdy o nich słyszał, każdy widział ich sylwetki na szklanym ekranie, a jednak ich profesja wciąż owiana jest nimbem tajemniczości. Są tam, gdzie ważą się ludzkie losy, a szalki przechylają się to na stronę życia, to znów ciężar opada w kierunku śmierci. Robią wszystko, co w ich mocy, aby rozwiązać problem, który wymaga niemal nadludzkich umiejętności komunikacji. Przeszli przez gęste sita rekrutacji, zgłębili meandry licznych tragedii zdobywając wiedzę o psychice człowieka. Nie są zaprogramowanymi robotami czy wszechwiedzącymi i nieomylnymi bogami, a specjalistami od negocjacji. Są negocjatorami policyjnymi.

Nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się książka Radomira Wita „Negocjatorzy policyjni. Zawsze chodzi o życie”. Autor w szczerych i niezwykle przejmujących rozmowach z Krzysztofem Balcerem oraz innymi negocjatorami nakreśla istotę, cel i kulisy negocjacji, w których stawką było ludzkie życie. Nie jest to pierwsza książka poświęcona tej tematyce, którą miałam przyjemność czytać, a muszę przyznać, że nawet na mnie wywarła ona ogromne i pozytywne wrażenie. Celne i trudne pytania są gwarancją otrzymania naprawdę interesujących odpowiedzi. Tak jest w przypadku książki Radomira Wita, który wycisnął ze swoich rozmówców mnóstwo ważnych aspektów związanych z rolą i działaniami podejmowanymi przez negocjatorów policyjnych.

Ogromną zaletą tej publikacji jest doświadczenie zawodowe negocjatorów. Nic zatem dziwnego, że ich opowieści słucha się i czyta z zapartym tchem. Czytelnicy mają okazję poznać prawdziwe, a nie filmowe oblicze trudnego procesu, jakim są negocjacje z osobami w kryzysie. Na stronach „Negocjatorów policyjnych” spotkacie wielu bohaterów, ale nie mniej ofiar systemu i ludzi, którzy pogubili się, coś ich złamało, przygniotło. Będą tutaj opisane nie tylko przykłady manifestacji prób samobójczych, ale także mniej znane sprawy kryminalne, w których udział negocjatorów był po prostu niezbędny. Jestem pełna uznania dla wkładu pracy, jaką wykonało wiele osób na rzecz budowy zrębów negocjacji policyjnych w Polsce. Czy ten system jest idealny? O tym dowiecie się z lektury, która z pewnością pozwoli Wam szerzej spojrzeć na walkę o ludzkie życie, bo przecież oto właśnie chodzi.

Rozdziały nie są długie i nużące, lecz treściwe i nasycone emocjami. Przy tej książce nikt nie ma szansy na nudę, bo ona rezonuje tysiącem tragicznych losów. Jest głośnym wołaniem o pomoc, która nadeszła lub nie zdążyła nadejść na czas. Stanowi świadectwo walki o człowieka, którego negocjator nie zna, a który jest w tej konkretnej sytuacji dla niego najważniejszy. Trudne, traumatyczne zdarzenia opisane na stronach „Policyjnych negocjatorów” pozostaną w waszej pamięci na długo. Wierzcie mi, będziecie chcieli o nich z kimś porozmawiać. Rozmówcy Radomira Wita są jak skarbnica wiedzy, z której chce się czerpać pełnymi garściami. Dzięki nim dowiecie się, kto może zostać negocjatorem, które zdarzenia i dlaczego były dla nich najtrudniejsze, a także jak sobie radzili ze stresem i obciążeniem psychicznym.

Polecam książkę wszystkim zainteresowanym psychologicznymi aspektami prowadzenia negocjacji policyjnych w sprawach kryminalnych i przy manifestowanych próbach samobójczych. Szczególnie czytelnikom chcącym poznać kulisy przygotowań i prowadzenia rozmów z osobami w sytuacjach kryzysowych. Poznacie przykłady z różnych grup negocjacyjnych z całej Polski. Każdy przypadek jest inny, tym bardziej wart opisania i próby zrozumienia motywacji, tego co się wydarzyło. Autor słusznie zaakcentował rolę psychologów i psycholożek w Policji, szkicując historię negocjacji w tej formacji. Warto się z tymi informacjami zapoznać, by całościowo spojrzeć na opisywane w tej książce zdarzenia. Zachęcam do korzystania z wiarygodnych źródeł wiedzy, w tym przypadku macie dostęp do najwyższej klasy specjalistów od negocjacji policyjnych.

„Negocjatorzy policyjni” powinni pojawić się na półce każdego zainteresowanego kryminologią i psychologią, to taka pozycja na liście lektur obowiązkowych. Dlaczego tak ważna? Dlatego, że w sposób merytoryczny, a zarazem fascynujący, przybliża blaski i cienie pracy negocjatorów, nie pozostawiając pola do spekulacji. Historie tu opisane wydarzyły się naprawdę, niektóre były tak traumatyczne, że wywarły wpływ także na osobę prowadzącą negocjacje. Żaden film nie odda Wam emocji, które zawarte są w opowieściach rozmówców Radomira Wita. Mam nadzieję, że książka trafi do jak najszerszego grona odbiorców, gdyż traktuje ona o sprawach, które dotyczą każdego z nas, bez wyjątku. Sięgnijcie już dziś po historie o życiu i śmierci, balansowaniu na krawędzi ludzkiego życia, walce za wszelką cenę na kilkudziesięciometrowym kominie i nadziei, której czasami nam brak. Na majówkę i po majówce, z okazji i bez okazji, przeczytajcie o bohaterach, którzy uratowali wiele ludzkich istnień. Kto wie, może właśnie teraz, w tej sekundzie ratują kolejne życie.

Autor: Radomir Wit
Tytuł: Negocjatorzy policyjni
Wydawnictwo: Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 216

Facebook