Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji we Wrocławiu

Policja

W strukturach dolnośląskiej komendy wojewódzkiej funkcjonuje elitarna jednostka, która w swoich szeregach ma najlepiej wyszkolonych i wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt funkcjonariuszy. Mowa o Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji we Wrocławiu. Aby móc działać na najwyższym poziomie, wrocławscy specjalsi nieustannie szkolą się, podnosząc swoje kwalifikacje w najróżniejszych obszarach. Swoje umiejętności doskonalą pod okiem specjalistów w danej dziedzinie, aby mieć pewność, że w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego będą w stanie skutecznie, szybko oraz kompleksowo zareagować. Gdy zostają wezwani do działań, są w stanie w krótkim czasie osiągnąć gotowość bojową i przemieścić się w dowolny rejon Dolnego Śląska, aby zneutralizować zagrożenie.

Chciałbyś do nich dołączyć?

Istnieje możliwość wstąpienia w szeregi SPKP we Wrocławiu nawet prosto z cywila. Po pomyślnym zakończeniu procesu rekrutacji i ukończeniu kursu podstawowego, możesz rozpocząć służbę we wrocławskim pododdziale kontrterrorystycznym.

Jak przebiega proces rekrutacji?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 stycznia 2022 roku, w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, rekrutacja do CPKP „BOA” oraz Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji może być prowadzona bezpośrednio do tych jednostek, a nie poprzez nabory do ogólnej puli kadrowej formacji. Po złożeniu wymaganych dokumentów najpierw trzeba przejść test wiedzy. Później na kandydata czekają testy sprawności fizycznej i test psychologiczny, z uwzględnieniem wymagań dotyczących pełnienia służby kontrterrorystycznej.

Jakie cechy powinien mieć kandydat?

Służba w jednostkach kontrterrorystycznych wymaga od funkcjonariuszy sprawności fizycznej na wysokim poziomie, a także dużej odporności na stres. Policyjni specjalsi muszą świetnie współdziałać w zespole, szybko analizować dynamicznie zmieniającą się sytuację i na tej podstawie podejmować trafne decyzje. Od ich indywidualnych cech, poziomu wyszkolenia i sposobu prowadzonych działań, zależy bowiem życie i zdrowie zespołu bojowego oraz niejednokrotnie wielu innych osób.

Poza podstawowymi warunkami, które musi spełniać każdy kandydat ubiegający się do służby w Policji, w przypadku kontrterrorystów ważne są także specjalistyczne umiejętności. Ich posiadanie może zdecydować o tym, czy pozytywnie przejdziesz proces rekrutacji. Kandydaci mogą liczyć na szczególne preferencje z tytułu wykształcenia i umiejętności. Dodatkowe punkty przy rekrutacji otrzymasz, jeśli jesteś np.: ratownikiem medycznym, wodnym lub górskim, pielęgniarką, posiadasz uprawnienia do wykonywania prac podwodnych, prowadzenia jachtów żaglowych lub łodzi motorowych. Cenne będą także uprawnienia instruktora sportów walki (np. zapasy, judo, karate, boks), strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych.

źródło: KWP we Wrocławiu

Facebook