Fałszywe dolce i amfetamina

źródło: KWP w Gorzowie Wlkp.

Dwóch mężczyzn w wieku 38 i 41 lat oraz kobieta w wieku 31 lat są już rękach policjantów z Wydziału Kryminalnego Policji w Gorzowie Wlkp. Mieszkańcy Kalisza podejrzani są o wprowadzenie i usiłowanie wprowadzenia podrobionych banknotów stu dolarowych do obrotu. W tym celu pod koniec czerwca tego roku odwiedzili przygraniczne Słubice. Tam w kantorach próbowali wymienić podrobione dolary na złotówki i tym samym bezprawnie się wzbogacić. Z siedmiu prób, trzy okazały się skuteczne. Kasjerki w trzech punktach przyjęły 2,5 tysiąca podrobionych dolarów, tracąc łącznie 10 tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że dwie wcześniejsze nieudane próby tego samego dnia oszuści przeprowadzili w Koninie. Tutaj kasjerki zorientowały się, że mają do czynienia z podrobionymi środkami płatniczymi. Podobnie, jeśli chodzi o dwa punktu w Słubicach. Podrobione dolary zostały zakwestionowane i zatrzymane przez obsługę kantoru. Łącznie przypisuje im się posiadanie nie mniej niż 40 banknotów o nominale 100 dolarów. Do czynności natychmiast przystąpili policjanci.

źródło: KWP w Gorzowie Wlkp.

źródło: KWP w Gorzowie Wlkp.

11 lipca ruszyło śledztwo wszczęte przez Prokuraturę Rejonową w Słubicach. Czynności wykrywcze podjęli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach, do których włączyli się policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Ustalali wszystkie okoliczności powstałych zdarzeń. Zbierany materiał dowodowy oraz jego wnikliwa analiza przyniosła wkrótce wymierne efekty. Ustalenia śledczych pozwalają na wytypowanie osób, które mogły być odpowiedzialne za wprowadzenie i usiłowanie wprowadzenia do obrotu podrobionych środków płatniczych. Kryminalni z Gorzowa Wlkp. wspomagani przez policjantów z Sekcji Antyterrorystycznej zapukali do drzwi mieszkańców Kalisza. Najpierw do 38-latka, który mieszkał wspólnie ze swą 31-letnią konkubiną. W ich mieszkaniu policjanci znaleźli 750 gramów amfetaminy, wagę elektroniczną oraz liczne woreczki strunowe. Narkotyki były przygotowane do sprzedaży. Oboje zostali zatrzymani. Drugi  z mężczyzn, który działał wspólnie i w porozumieniu to 41-latek. W jego mieszkaniu również były narkotyki-107 gramów amfetaminy.

We wtorek 6 grudnia w Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wlkp. odbyły się czynności z udziałem zatrzymanych. Sporządzono wniosek o zastosowanie aresztu. Gorzowski Sąd przychylił się do niego. Zatrzymani najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. Kobieta odpowie za posiadanie narkotyków i próbę ich sprzedaży. Mężczyźni dodatkowo za wprowadzenie podrobionych dolarów do obrotu. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.

Art. 310 § 2. Kto pieniądz, inny środek płatniczy lub dokument określony w § 1 puszcza w obieg albo go w takim celu przyjmuje, przechowuje, przewozi, przenosi, przesyła albo pomaga do jego zbycia lub ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Art. 56. 1. Kto, wbrew przepisom art. 33–35, art. 37 i art. 40, wprowadza do obrotu środki odurzające, substancje psychotropowe lub słomę makową albo uczestniczy w takim obrocie, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

źródło: KWP w Gorzowie Wlkp.

Facebook