Wyrok w sprawie handlu ludźmi

źródło: Straż Graniczna

Funkcjonariusze Wydziału Operacyjno–Śledczego Morskiego Oddziału Straży Granicznej zakończyli kolejne śledztwo w sprawie handlu ludźmi.

Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Apelacyjną w Gdańsku trwało od września 2014 r. W toku czynności funkcjonariusze ustalili, że 38-letni Bułgar wykorzystywał dwie kobiety – Polkę i Bułgarkę – do uprawiania prostytucji przydrożnej na terenie województwa pomorskiego. Handel ludźmi jest zbrodnią. Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

W grudniu 2015 roku w innej sprawie handlarzy żywym towarem Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał 43-letniego obywatela Bułgarii na karę 3 lat pozbawienia wolności, grzywnę i koszty procesowe. To pierwszy od czasów nowelizacji kodeksu karnego we wrześniu 2010 r. taki wyrok dotyczący wykorzystywania kobiet w prostytucji wydany na podstawie materiału dowodowego zebranego przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wyrok jest nieprawomocny.

W sierpniu ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Wejherowie 34-letniemu obywatelowi Bułgarii oskarżonemu o ułatwianie uprawiania prostytucji wymierzył karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, grzywnę i koszty sądowe. Był to wynik śledztwa prowadzonego także przez funkcjonariuszy MOSG pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

źródło: Straż Graniczna

Facebook