Złodziej i jego legenda

źródło: KSP

Bielańscy policjanci ostrzegają przed złodziejami działającymi metodą na tzw. legendę. Ich ofiarami najczęściej są osoby starsze oraz samotnie mieszkające.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod. Wykorzystują tym samym ich zaufanie oraz dobroduszność.  Najczęściej oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę, o jedzenie, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych. Bywa też, że podają się za listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika, a nawet przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, pogotowia ratunkowego. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując chwilową nieuwagę, okradają domowników.

W ostatnim czasie ofiarą takiego przestępstwa padło 9 mieszkanek Żoliborza. Jak ustalili policjanci, do ich mieszkań pukał mężczyzna, który oferował do sprzedaży zestaw sztućców. Kobiety z reguły decydowały się na zakup oferowanego towaru i wyjmowały pieniądze. Mężczyzna obserwował skąd kobiety wyjmują pieniądze, a następnie wykorzystywał ich nieuwagę i znikał z gotówką oraz kompletem sztućców w walizce. Mężczyzna naraził pokrzywdzone na straty sięgające prawie 13 tysięcy złotych.

Pokrzywdzone osoby zgłaszały sprawę Policji. Wyjaśnianiem od razu zajęli się kryminalni z Żoliborza. Na podstawie zeznań świadka i własnej pracy operacyjnej wytypowali mężczyznę, który mógł mieć związek z tym zdarzeniem.

Sebastian A. został zatrzymany. Usłyszał już 8 zarzutów za kradzież i 1 za oszustwo. Grozi mu za to kara do 8 lat pozbawienia wolności.

źródło: KSP

Facebook