30 mln wyłudzonego VAT i pranie brudnych pieniędzy

źródło: CBA

Pranie brudnych pieniędzy i wyłudzenia podatku VAT na ponad 30 mln zł to zarzuty przedstawione członkom zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymanym przez agentów CBA.

Funkcjonariusze katowickiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali czworo członków zorganizowanej  grupy przestępczej wyłudzającej VAT na wielką skalę – przedsiębiorcy prowadzili swą działalność na terenie województw kujawsko-pomorskiego i  zachodniopomorskiego.

W jednym z wątków śledztwa nadzorowanego przez Wydział VI ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Katowicach badana jest działalność zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się fikcyjnym obrotem stalą. Przestępczy proceder polegał na pozorowaniu transakcji handlowych w wewnątrzwspólnotowym obrocie stalą w celu wyłudzenia zwrotu podatku VAT.

W toku śledztwa ustalono, że w nielegalne działania  brały udział firmy zagraniczne, działające na terenie Czech. Sprawcy podejmowali też działania, mające na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie ustalenia pochodzenia zdobytych w ten sposób środków finansowych.

Członkowie grupy przestępczej Beata K., Krzysztof K., Krzysztof Z. i Krystyna Z.  usłyszeli już zarzuty. Względem podejrzanych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci: poręczeń majątkowych w kwotach od 50 tys. zł do 150 ty. zł , a także dozorów Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT wstępnie szacowane są na kwotę 30 mln 890 tys. zł. Jak podaje CBA sprawa jest rozwojowa.

 

źródło: CBA

Facebook