O czym zapominają mordercy?

fragm.okładki "Dowody zbrodni" David J. Gibson/ wyd. Copernicus Center Press

Przyroda fascynuje i urzeka. Lasy, pola, łąki, parki. Zapachy kwiatów, widok motyli, pszczół i innych owadów korzystających z dobrodziejstw natury. Zmieniające się pory roku ukazują pełną metamorfozę świata roślin, ta zmienność wpisana jest w rytm biologicznego kalendarza. Z otaczającej nas przyrody korzystają wszyscy, bez wyjątków. Żywi, ale i umarli. Być może mało uwagi poświęcamy ekosystemowi, nie doceniamy na co dzień walorów i zalet otaczającej nas szaty roślinnej. O potężnej sile dowodowej drzemiącej w każdym pyłku, zarodniku czy listku nawet najdrobniejszej trawy, zapominają również przestępcy – porywacze, zabójcy, gwałciciele, złodzieje. Wszyscy, którzy naoglądali się seriali kryminalnych i są przekonani, że w miejscu zdarzenia nie pozostawili po sobie żadnych śladów. Zbrodnie doskonałe nie istnieją.

Istnieją natomiast dowody pozwalające na powiązanie między dowodem botanicznym, miejscem zbrodni, ofiarą i domniemanym sprawcą. Nakładem Wydawnictwa Copernicus Center Press ukazała się nadzwyczaj ciekawa publikacja Davida J. Gibsona „Dowody zbrodni”. To jedna z nielicznych książek ukazujących w sposób przejrzysty i zrozumiały dla laików kryminalne tajemnice świata roślin. Autor doskonale wyjaśnia podstawowe zagadnienia z zakresu taksonomii, biologii, genetyki i botaniki sądowej. Teoria poparta jest konkretnymi przykładami spraw kryminalnych, głośnych procesów i precedensów w kryminalistyce. Choć publikacja nie jest obszerna objętościowo, nie przypomina cegły akademickiej, to wierzcie mi, warto po nią sięgnąć. Czego się z niej dowiecie? Wszystkiego, o czym zapominają mordercy, czyli o śladach i dowodach zbrodni.

Według opisu widniejącego na okładce, nie jest to lektura dla osób wrażliwych. I tak, i nie. Wrażliwi być może będą bardziej przeżywać szczegóły makabrycznych zbrodni, z drugiej strony warto przekuć lęk w wiedzę. Stanąć oko w oko z faktami, z przyrodą i jej nieograniczonymi możliwościami wykorzystywanymi w postępowaniu dowodowym. „Dowody zbrodni” ukazują złożoność świata, w którym funkcjonujemy, poruszamy się, egzystujemy i umieramy. Nic w przyrodzie nie ginie. Gibson omawia sprawy kryminalne, w których przełomem okazywały się dowody botaniczne. Kreśli sylwetki wybitnych antropologów, botaników, palinologów i ekspertów z różnych naukowych dziedzin, którzy wywarli ogromny wpływ na rozwój metod wykrywczych w kryminalistyce.

Dzięki tej książce być może uzupełnicie wiedzę o nowe fakty albo posiądziecie ją od podstaw. „Dowody zbrodni” powinny być obowiązkową lekturą dla osób, które zawodowo mogłyby wykorzystać zawarte w niej informacje. Przekonacie się między innymi jakie mogą być skutki badań cząstek mikroskopowych znalezionych na ciele ofiary i w jego wnętrzu. Przyjrzycie się teoriom zderzanym z praktyką, z autentycznymi sprawami kryminalnymi, w których biologia splotła się z prawem i kryminologią w jedną nić. David J. Gibson sporo miejsca poświęca na omówienie instytucji biegłego, zakresu obowiązków, technik, problemów z jakimi biegły musi się zmierzyć – a wierzcie mi, nie jest to łatwa praca, w dodatku obarczona olbrzymią odpowiedzialnością i stresem.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, czego należy szukać na miejscach zbrodni, poza śladami widocznymi gołym okiem, to sięgnijcie po „Dowody zbrodni”. Wysoki poziom merytoryczny publikacji sprawia, że oprócz ciekawostek, otrzymujemy solidną porcję wiedzy dotyczącej między innymi metod molekularnych wykorzystywanych w kryminalistyce, dowodach makroskopowych i materiałach botanicznych wykorzystywanych w dochodzeniach kryminalistycznych. Warto zapoznać się ze słowniczkiem zamieszczonym na końcu publikacji, który pomoże w zrozumieniu omawianych pojęć i zagadnień. Szczególnie interesujące są rozdziały poświęcone roślinom mogącym pomóc w rozstrzygnięciu czy w danym przypadku doszło do samobójstwa, czy też do nieszczęśliwego wypadku.

Książkę polecam wszystkim zainteresowanym medycyną sądową, kryminalistyką i kryminologią, czytelnikom poszukującym informacji o makro i mikroskopowych dowodach wykorzystywanych w sprawach cywilnych i karnych. To lektura o pasjonatach i dla pasjonatów, dla odbiorców wymagających konkretnych dowodów naukowych. Dla tych, którzy chcą poznać zarys problematyki DNA roślin, zgłębić świat pod mikroskopem, poznać narzędzia i testy służące dochodzeniu do prawdy. Do prawdy o zbrodniach popełnianych dawniej i dziś, o każdej porze dnia i nocy, w każdym miejscu na ziemi. Przyroda może być, a nawet jest, cichym świadkiem wielkich tragedii. Warto skorzystać z jej wiedzy, tym bardziej, że te dowody mogą pomóc w skazaniu winnych za zbrodnie, których się dopuścili. Nie bądźmy ślepi na rośliny.

Autor: David J.Gibson
Tytuł: Dowody zbrodni. Jak rośliny rozwiązują zagadki kryminalne
Wydawca: Copernicus Center Press
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 254

Facebook