8 marca br. w Zakładzie Karnym w Siedlcach odbyło się pierwsze z cyklu spotkań w ramach programu resocjalizacyjnego „Auschwitz, Świadkowie i Edukacja”
W ramach porozumienia zawartego przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w Zakładzie Karnym w Siedlcach realizowany jest program edukacji obywatelskiej „Auschwitz, Świadkowie i Edukacja”. Niemiecki Obóz Zagłady Auschwitz był największym obozem śmierci zbudowanym podczas II Wojny Światowej i sceną jednej z najpotworniejszych zbrodni w dziejach świata. Auschwitz to miejsce jedyne w swoim rodzaju, przypominające o straszliwym okresie w dziejach świata, pomagające zrozumieć do czego prowadzi rasizm, brak tolerancji oraz faszyzm.
Cel programu
Celem programu realizowanego w ZK Siedlce jest pobudzenie świadomości osadzonych oraz uwrażliwienie ich na ogrom ludzkiego cierpienia i dramatów, jakie miały miejsce w Obozie Koncentracyjnym w Auschwitz. Wystawa oraz pokaz filmów połączone z wykładem mają umożliwić skazanym poznanie oraz zrozumienie mechanizmów rodzenia się nietolerancji, rasizmu i antysemityzmu. Edukacja o tragedii obozowej i dramacie ofiar jest lekcją uwrażliwiania na cierpienie drugiego człowieka. Ponadto zrozumienie historii poprzez empatię ma za zadanie kształtować pozytywne postawy społeczne i moralne skazanych odbywających karę w ZK Siedlce.
Do udziału w programie zgłosiło się ponad 50 osadzonych zainteresowanych problematyką Holokaustu, którzy aktywnie włączyli się do dyskusji o nietolerancji, dzieląc się swoimi refleksjami po obejrzeniu materiałów audiowizualnych.
źródło: Zakład Karny w Siedlcach