Nocna akcja w Wólce Kosowskiej

źródło: Nadwiślański OSG

W nocy z 18 na 19 marca br. funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej wraz z Urzędem Kontroli Skarbowej z Białegostoku zatrzymali na terenie podwarszawskiej Wólki Kosowskiej kilkaset tysięcy artykułów z podrobionymi i zastrzeżonymi znakami towarowymi o szacunkowej wartości ok. 30 mln złotych.

To trzecia już tak duża akcja funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Wólce Kosowskiej nakierowana na walkę z nielegalną migracją oraz przestępczością transgraniczną.Działania służb odbyły się w godzinach nocnych, na parkingu znajdującym się przy drodze dojazdowej do jednego z magazynów handlowych. Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli 101 busów wypełnionych podrobioną markową odzieżą, obuwiem, galanterią oraz kosmetykami. Podróbki opatrzone logiem markowych firm sprzedawane były w ilościach hurtowych handlarzom – pośrednikom oraz detalistom. Następnie rozprowadzane były do sklepów, hurtowni oraz bazarów na terenie całej Polski.

źródło: Nadwiślański OSG

źródło: Nadwiślański OSG

 

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 15 osób podczas sprzedaży towarów z podrobionymi znakami towarowymi, które nie były objęte procedurami celnymi. Zatrzymane osoby to cudzoziemcy narodowości: ormiańskiej, bułgarskiej oraz wietnamskiej, pakistańskiej i polskiej. Nie wszyscy mieli zalegalizowany pobyt na terenie naszego kraju. Między innymi wśród zatrzymanych znalazł się obywatel Wietnamu, który przebywał na terytorium Polski bez ważnego dokumentu pobytowego, w dodatku nie wykonał  decyzji zobowiązującej go do powrotu. Według ustaleń funkcjonariuszy cudzoziemcy świadomie podejmowali się tego procederu wiedząc, że w ten sposób narażają się na odpowiedzialność karną, a nawet na utratę prawa pobytu na terytorium Polski.

źródło: Nadwiślański OSG

źródło: Nadwiślański OSG

 

Szacunkowa wartość nielegalnego towaru to około 30 mln złotych. Skala ujawnionych podróbek oraz ich wartość czarnorynkowa pozwala szacować, że zarówno organizatorzy jak i cudzoziemcy czerpali z tego procederu ogromne zyski.

źródło: Nadwiślański OSG

źródło: Nadwiślański OSG

 

Wszyscy usłyszeli zarzuty z art. 305 Ustawy o prawie własności przemysłowej. Za handel wyrobami z zastrzeżonymi znakami towarowymi grozi im grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 5 lat. Wobec cudzoziemców, którzy przebywali na terytorium RP legalnie, ale złamali prawo trudniąc się nielegalnym procederem, Straż Graniczna podejmie czynności zmierzające do ponownego zbadania zasadności ich pobytu w Polsce. Postępowania przygotowawcze prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

 

źródło: Straż Graniczna

Facebook